"4 gemiyle ay yıldızlı bayrağımızı Doğu Akdeniz’in her bir karışında dalgalandırıyoruz"

  • 30.09.2019-08:23
  • - Son Güncelleme 30.09.2019-08:23
  • /
  • 0

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün 4 gemiyle ay yıldızlı bayrağı Doğu Akdeniz’in her bir karışında dalgalandırdıklarını söyleyerek, "Yavuz önümüzdeki günlerde yeni lokasyonunda sondajına başlayacak.

Oruç Reis de Antalya’nın güneyinde kendi lokasyonundaki işin yüzde 30’luk kısmını tamamladı. Fatih’de şu an 4 bin metrenin altına indi. Yerin altına vurduğumuz her matkap Türkiye’nin aydınlık geleceğine attığımız imzadır. Bu imzanın altında 82 milyonun emeği, azmi ve inancı var" dedi.

" Teknolojiyi sadece kullanan değil onu üreten ve hatta ihraç eden bir yapıyı kurgulamamız gerekiyor"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dünyada bir paradigma değişimi olduğunu ifade ederek, "Zihinsel bir dönüşüm var. Mevcut sistem artık her anlamda dönüşüme zorlanıyor. Bu değişime meydan okuyacak, dünyaya kafa tutacak bir sistemi ancak sizlerle birlikte kurabiliriz. Günümüz dünyası her gün farklı bir yeniliğe sahne oluyor. Teknolojinin baş döndürücü gelişimi içerisinde ülke olarak kendimize ayrıcalıklı bir yer edinmek zorundayız. Sizler teknolojiyi en ileri seviyede kullanıyorsunuz. Ancak bu yetmez. Teknolojiyi sadece kullanan değil onu üreten ve hatta ihraç eden bir yapıyı kurgulamamız gerekiyor. Bugün dünyaya artık sektörler değil, teknolojiler yön veriyor. Bizler enerjiyi bu anlamda dünyaya kafa tutabileceğiniz, yeni teknolojilerle dünyaya meydan okuyabileceğiniz bir alan olarak tasarlıyoruz. Enerji teknolojilerinin geliştirilmesi başlıca hedeflerimiz arasında. Şu konuda hemfikiriz. Yeni teknolojilerin üretiminde kabiliyetimizi ne kadar geliştirirsek dünyanın geleceğinde de o kadar söz sahibi oluruz" dedi.

"Enerji gelecek dönemde Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak"
Bakan Dönmez, enerji gelecek dönemde Türkiye’nin parlayan yıldızı olacağını belirterek, "Bu alanda yüz binleri bulan istihdam olanakları sağlanacak. En önemlisi de yerli üretim ve teknolojinin yerlileştirilmesi noktasında ortaya koyduğumuz AR-GE, yerli üretim ve yerli mühendis şartları, gelecek dönemde Türkiye’nin uluslararası alandaki rekabet gücüne büyük katkılar sunacak. Az önce de bahsettiğim gibi artık hayallerimiz Türkiye ile sınırlı değil. Bölgemiz başta olmak üzere dünyada enerji teknolojilerinin geliştirilmesi için kıyasıya bir rekabet var. Yenilenebilir enerji, nükleer, bor, enerji verimliliği, hidrokarbon gibi başlıca alanların yerlileştirilmesi için önemli mesafeler kat ettik. Ancak yetmez. Çünkü amacımız enerji teknolojilerinde Türkiye’nin adının bir marka haline gelmesi, kalitesiyle bütün dünyada bilinmesi. Bunun için de sizlere, sizlerin merak tutkusuna, keşfetme arzunuza, yeninin ve yeniliğin peşinden koşma azminize ihtiyacımız var. En büyük gücümüz de kaynağımız da sizsiniz.Enerji teknolojilerinden bahsettim ama bu demek değildir ki enerji ve tabii kaynaklar alanı salt teknik, salt mühendislik alanıdır. Bizim çok iyi yetişmiş finansçılara, hukukçulara, iletişimcilere, uluslararası ilişkiler mezunlarına da ihtiyacımız var. Teknik olduğumuz kadar sosyal bilimler yönü de oldukça kuvvetli bir bakanlığız" dedi.

"Bugün 4 gemiyle ay yıldızlı bayrağımızı Doğu Akdeniz’in her bir karışında dalgalandırıyoruz "
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün 4 gemiyle ay yıldızlı bayrağı Doğu Akdeniz’in her bir karışında dalgalandırdıklarını söyleyerek, "Doğu Akdeniz’de bugün yaşananlara bakın mesela. Meselenin teknik boyutu kadar hukuki, diplomatik ve ekonomik boyutları da var. Doğu Akdeniz’de kararlığımızı, hakkımızı, hukukumuzu sizler savunacaksınız. Bugün 4 gemiyle ay yıldızlı bayrağımızı Doğu Akdeniz’in her bir karışında dalgalandırıyoruz. Milletimize müjdeli haberler vermek için ekiplerimiz gece gündüz büyük bir özveriyle çalışıyor. Yavuz önümüzdeki günlerde yeni lokasyonunda sondajına başlayacak. Oruç Reis’de Antalya’nın güneyinde kendi lokasyonundaki işin yüzde 30’luk kısmını tamamladı. Fatih’de şu an 4 bin metrenin altına indi. Yerin altına vurduğumuz her matkap Türkiye’nin aydınlık geleceğine attığımız imzadır. Bu imzanın altında 82 milyonun emeği, azmi ve inancı var" dedi.

"Yılınız güzel, enerjiniz yüksek olsun"

Bakan Dönmez son olarak akademisyenlere seslenerek, "Daha öncede farklı toplantılarda ifade ettiğim gibi üniversitelerimizi siyasetin, sanatın, sanayi ve yüksek teknolojinin arkasındaki akıl olarak kabul ediyorum. İşte bu aklı geliştirecek, girift sorunlara sistemli cevaplar verecek ve yarının Türkiye’sini kuracak mutfak sizlere emanet. Gençlerimiz sizlere emanet. Türkiye sizlere emanet. Türkiye, hızla artan enerji ihtiyacı ve büyüyen ekonomisi ile enerji teknolojilerinde büyük vaatler sunuyor. Üniversitelerimiz de eminim ki dünyada çığır açacak projelerin öncüsü olacaklar. Teknik altyapı, mali destek, insan kaynağı, yasal düzenleme, bizden ne isterseniz hepsini yerine getirmeye, taşın altına elimizi sokmaya hazırız. Enerji ve tabii kaynaklar alanında yapacağınız her çalışma için bakanlığımızın her zaman sizlerin emrinizde olduğunu bilmenizi isterim. Sizleri de üstlendiğiniz bu kutsal ve meşakkatli rol için tekrar kutluyorum. 2019-2020 akademik yılının ülkemize, milletimize ve üniversitemize hayırlar getirmesini niyaz ediyor, başarılar diliyorum. Yılınız güzel, enerjiniz yüksek olsun" dedi.

Konuşmanın ardından Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş Bakan Dönmez'e bir hediye takdim etti. Ardından başarılı öğrencilere belgelerinin verilmesinin ardından üniversite içindeki öğrenci otağından Bakan Dönmez öğrencilerle çay içti.


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Son Haberler

;