"Yazılım ekosistemini daha da ileri taşımak adına Türkiye Açık Kaynak Platformu’nu kurduk"

  • 23.06.2020-12:27
  • - Son Güncelleme 23.06.2020-02:31
  • /
  • 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yazılım ekosistemini daha da ileri taşımak adına Türkiye Açık Kaynak Platformu’nu kurduk" dedi.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ile TÜBİTAK Açık Kaynak ve PARDUS Dönüşümü İşbirliği Protokolü İmza Töreni'ne katıldı.

İmza töreni öncesinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyanet İşleri Başkanlığının, İslam'la ilgili Avrupa'dan Amerika'ya, Asya'dan Afrika'ya evrensel düzeyde güvenilen ve referans alınan gözbebeği bir kurum olduğunu belirterek, "Başkanlığımız, teknolojinin sunduğu imkanlardan en iyi şekilde faydalanmaya çalışıyor. Böylece, yürütülen hizmetleri toplumun tüm katmanlarına eksiksiz bir şekilde ulaştırmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.


"Bakanlık olarak yazılım ekosisteminin geliştirilmesini son derece önemsiyoruz"
Açık kaynağın aynı zamanda siber güvenlik açısından da önemli avantajlar sunduğunu söyleyen Bakan Varank, "Yurt dışından alınan ürünler; hem bilgi güvenliği hem de dış bağımlılık açısından önemli maliyetler doğurabiliyor. Biz Bakanlık olarak yazılım ekosisteminin geliştirilmesini son derece önemsiyoruz. Dijital dönüşüm ve yapay zeka temelli tüm teknolojilerin tabanında yazılım, yazılımın omurgasında ise insan kaynağı var" şeklinde konuştu.

"Yazılım ekosistemini daha da ileri taşımak adına Türkiye Açık Kaynak Platformu’nu kurduk"

Yazılım ekosistemini daha da ileri taşımak adına Türkiye Açık Kaynak Platformu’nu kurduklarını açıklayan Bakan Varank, "Platformda; özel sektörden, kamudan, sivil toplum kuruluşlarından ve üniversitelerden paydaşlarımız var. Yürüteceğimiz projelerle; ülkemizdeki yazılımcı sayısını ve niteliğini artırmayı hedefliyor, açık kaynak kodla geliştirilecek kritik yazılımları yurt içinde üretmek istiyoruz. Bu sayede; bilişim alanındaki dış bağımlılığı azaltacak, milli kaynakların yurt içinde kalmasını sağlayacak ve siber güvenlik sorunlarını bertaraf edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

"Şu an 100 bine yakın kullanıcı PARDUS işletim sistemini kullanıyor"

PARDUS’un yaygınlaştırılmasının titizlikle yürüttükleri projelerden birisi olduğunu söyleyen Bakan Varank, şu ifadeleri kullandı:

"Şu an 100 bine yakın kullanıcı PARDUS işletim sistemini kullanıyor. Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Milli Savunma Bakanlıkları ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı gibi kurumlar halihazırda analiz ve dönüşüm sürecindeler. PARDUS’u erken yaşlarda öğrencilerimize de tanıtmak istiyoruz. Bu manada Milli Eğitim Bakanlığı ile sınıflardaki akıllı tahtalara özel bir PARDUS sürümünü yaygınlaştırıyoruz. PARDUS ne kadar yaygınlaşırsa; eksiklikleri de o denli tespit edilip raporlanacak ve bu sayede geliştirme süreçleri hızlanacak. Yeni teknolojiler için PARDUS sürümleri hazırlamaya devam ediyoruz. Nesnelerin interneti dünyasında en yaygın kullanılan ARM-işlemci tabanlı mini-bilgisayarlar için yakın zamanda bir sürüm çıkaracağız. Böylece PARDUS, masaüstü çözümleri yanında akıllı cihazlar arasında da yerini alacak. Gençlerin bu sistemi kullanmasını teşvik etmek için interaktif eğitim içerikleri hazırlıyoruz."
Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun son 2 aydır devam eden Açık Seminerleri hakkında da bilgiler paylaşan Bakan Varank, "Konunun ehli 70’den fazla uzman gönüllü olarak bu programa katkı sağladılar. Platformun sosyal medya kanalındaki seminerleri 400 bine yakın kişi tarafından izledi. Temmuz ayından itibaren öncelikle PARDUS olmak üzere, çevrim içi eğitimlere başlayacağız. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayanlara dijital rozet vereceğiz. Dijital rozete sahip olanlar, bu alandaki yetkinliklerini ispatlamış olacaklar. Yine Açık Kaynak Platformu kanalıyla, kodlama eğitim programları düzenleyecek ve yeni nesil yazılımcı okulları açacağız. Oyunla öğrenme temelli bu okullar her sene binlerce mezun verecek" diye konuştu.


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;