Acentelik hizmetlerinden elde edilen kazançlar ile ilgili önemli gelişme

  • 14.01.2020-09:51
  • - Son Güncelleme 14.01.2020-10:45
  • /
  • 0

Gemi acentelik hizmetlerinden elde edilen kazançların döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyet kapsamına alınması ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı bir açıklama yayınladı.

Açıklama şu şekilde:

02 Mayıs 2018 tarihli T.C. Merkez Bankası Sermaye Hareketleri Genelgesi'nin 15'inci maddesinin 8'inci fıkrasına eklenen b bendi ile Türkiye'de yerleşik kişilerin yabancı bayraklı gemilere verilen gemi acentelik hizmetlerinden, gümrüksüz satış hizmetlerinden ve kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri ile bu gemilere yapılan gümrüksüz satış mağazası satışlarından elde edilen gelirlerin döviz geliri olarak kabul edildiği, 15.maddenin 10.fıkrasında belirtilen şekilde tevsik edilmesi halinde Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Kararın 17 ve 17/A maddeleri kapsamında gerçekleştirilecek döviz kredisi kullanımlarında döviz geliri olarak kabul edileceği belirtilmektedir. 
 
Özetle ; T.C. Merkez Bankası Sermaye Hareketleri Genelgesi'nde yapılan değişiklik ile gemi acentelerinin Türk sahipli yabancı yabancı bayraklı gemiler hariç olmak üzere, yabancı sahipli ve yabancı bayraklı gemilere döviz cinsinden düzenlemiş oldukları faturalar döviz geliri sayılarak, döviz cinsinden kredi kullanmalarına imkan sağlanmıştır.

TURKDENİZ.COM


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;