Deniz Emniyet Derneği'nden Tuzla'daki havuz kazası ile ilgili açıklama

  • 13.04.2019-10:06
  • - Son Güncelleme 13.04.2019-10:06
  • /
  • 0

Deniz Emniyet Derneği, Tuzla'da tersanede meydana gelen kaza ile ilgili kamuoyuna bir açıklamada bulundu.

Yapılan açıklama şu şekilde:

12 Nisan 2019 Tarihinde Kuzey Star tersanesinde üzerinde iki gemi yüklü iken havuzun ortadan burkulması sonucu üzerindeki vincin devrildiği ve kazanın büyük şans eseri olarak can kaybı olmaksızın atlatıldığı anlaşılmaktadır.

Öncelikle Kuzey Star tersanesi sahipleri, yöneticileri ve tüm çalışanlarına Deniz Emniyet Derneği Yönetim Kurulu olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz.

Bu kazanın neden meydana geldiği konusunda teknik açıklama henüz elimizde yoktur. Ancak genel bilgi olarak söyleyebiliriz ki yüzer havuzlar da gemilere benzer hidrostatik özelliklere sahiptirler. Yüzme direncine karşı gemi üzerindeki yük dağılımının olması gerektiği gibi yapılamaması, gemilerin yaşlılıktan dolayı yıpranması ve mukavemetinin düşmesi hesaplarının yeterince yapılamaması sonrasında yük dağılımı etkisi ve dalga tepesinde kalması neticesi geçmişte Derbyshire, MOL Comfort  ve Erica gibi kazaların meydana gelmiş olduğu denizcilik sektörümüzün ve kamuoyunun malumlarıdır.

Bu kaza sonrası benzer kazaların yaşanmaması adına deniz emniyeti ile ilgili gerekli kaza analizlerinin yapılarak benzer havuzlarda benzer kazaları önleme amaçlı proaktif yaklaşım gösterilmesini bekliyoruz. Deniz Emniyet Derneği olarak bu süreçlere katkıda bulunmaya hazırız.

 


Son Haberler

;