Deniz Ticaret Odası Temmuz ayı Meclis Toplantısı yapıldı

  • 11.07.2019-09:34
  • - Son Güncelleme 12.07.2019-03:27
  • /
  • 0

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz ayı Meclis Toplantısı yapıldı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Başkanlığındaki toplantıya üyeler büyük ilgi gösterdi.

Toplantının başında Salih Zeki Çakır, 23 Haziran seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etti.

EKREM İMAMOĞLU'NA DAVET

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın Temmuz ayı Meclis Toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Ekrem İmamoğlu için tebrik mesajı yayınlandı.

Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Ekrem İmamoğlu’nu en kısa zamanda Deniz Ticaret Odası’nda görmek istediklerini söyledi.

Salih Zeki Çakır’ın açıklamaları şöyle: “23 Haziran yerel seçimlerinde denizciliğimizin başkenti güzel İstanbul’umuza Belediye Başkanı olarak seçilen Sayın Ekrem İmamoğlu’nu meclisimiz adına tebrik eder, üstün başarılar dilerim. Seçilmiş başkanımızın Büyükşehir Belediyemizin denizciliğimizin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşımını ümit eder, kendisini en uygun zamanda meclisimize davet ettiğimizi arzu ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Hayırlı uğurlu olsun”

DENİZ TİCARET ODASI'NDAN 15 TEMMUZ MESAJI

Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Temmuz ayı Meclis Toplantısında, İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın 15 Temmuz mesajını kamuoyu ile paylaştı.

Mesaj şu şekilde: “Milli iradeyi ve seçilmiş hükümeti hiçe sayarak kutsal, gazi meclisi ve iktidar olsun, muhalefet olsun tüm Türk siyasi camiasına ve en önemlisi milletimizin tüm fertlerine karşı girişilmiş yakın tarihin en korkunç ve namertçe kalkışması bildiğiniz gibi üç yıl önce 15 Temmuz’da gerçekleşmişti. Bu ihanet, milletimizin dik duruşu sayesinde bunu tertipleyen alçakların ve arkalarındaki namertlerin hüsrana uğramalarıyla neticelenmiştir. Bugün benzer hareketlere mücavir coğrafyamızda yeniden rastlanması da bölgedeki siyasi konjonktürde maalesef manidardır. Türkiye’nin dost ve düşmanlarını ayırması her geçen gün zorlaşmaktadır. Bu vesileyle İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclisi olarak 15 Temmuz gecesi milli iradeyi gözünü kırpmadan korumak için gövdesini siper eden ve bu hayasız akını durduran şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyoruz. Denizcilik sektörümüzden bu kalkışmada hayatını kaybeden değerli Yönetim Kurulu Üyemiz Adnan Naiboğlu’nun kardeşi Murat Naiboğlu’na da Allah’tan rahmet diliyor Naiboğlu ailesine tekrar başsağlığı diliyorum. Rabbim böylesi alçaklıklara bir daha fırsat vermesin.

ULUSOY, EYLÜL AYINDA MECLİS'E DÖNECEK

Salih Zeki Çakır İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi Yılmaz Ulusoy’un sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Çakır, Ulusoy’un Eylül ayı Meclis Toplantısına katılacağı bilgisini verdi.

BEGÜM YATÇILIK'A KUTLAMA

Üyelerimizin başarılarını takip edip meclis gündemimize taşımaya dikkat ediyoruz. Bu anlamda Türkiye Lider Marka Ödüllerinde, Yılın Yat Markası ödülünü Begüm Yatçılık’tan Sayın Begüm Doğulu kazanmıştır. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Toplantının ilk gündem maddesinde 13.06.2019 tarih ve 15 sayılı toplantı zabıtlarının, 2019 Mayıs ayı mizanı ve münakalenin onaylanması oylaması oy birliği ile kabul edildi.

Bir sonraki gündem maddesinde disiplin cezası teklifi ve meclis onay arzı yapıldı.

DENİZ TİCARET ODASINDAN KINAMA CEZASI

Disiplin Komisyonu Başkanı Fatih Yıldız, CE Petrol ve Ali Deniz Eraydın ile ilgili Disiplin Komisyonuna gelen şikayet ve Disiplin Komisyonunun çalışmaları ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Fatih Yıldız: “CE Petrol ve Ali Deniz Eraydın ile ilgili bir şikâyet tarafımıza geldi. Oda yönetimi bir Whatsapp grubunda oda yönetimi ile ilgili sözlerden dolayı inceleme yapıldığını söyledi. Fatih Yıldız şu ifadeleri kullandı: “İnceleme meclise sunuldu. CE şirketi yetkilisi ve avukatlarından savunma alındı. Şirkete savunmasını sunması için tebligat gönderdik. Şirket yetkilisini ifade vermeye çağırdık ve sözlü savunmasını dinledik. Avukatlarda da yazılı savunma aldık.” dedi.

Yıldız Disiplin Komisyonu’nun konuyla ilgili detaylı görüşlerini bildiren metni üyelerle paylaştı.

Fatih Yıldız’ın konuşmasının ardından meclis üyeleri konu ile ilgili kürsüye çıkarak görüşlerini bildirdi.

Üyelerin konuşmaları şu şekilde;

Levent Karaçelik: “Fatih Bey’in yaptığı konuşma hukuk ve kurallar açısından saçma sapan, hiçbir şekilde elle tutulacak bir konuşma değil. İki şirketin siyasi rakip olması ne demek. Meclis kürsüsünden böyle bir konuşma olabilir mi? İki firmayı siyasi rakip ilan edip disiplin cezasına sebep olacak duruma getireceksiniz. Böyle bir durum olabilir mi? Bu ifadeye teessüf ederim. Böyle bir ifadeyi ilk defa duydum. Buraya ifade ve fikir özgürlüğünü savunmak için çıktım. Ben CE Petrol tarafından yakıt parası ödenmediği için gemisi haczedilen bir armatörüm. Buraya CE Petrolü savunmak için değil hukuku savunmak için çıktım. Oda böyle uygulamalara alet edilmemelidir. Cezalar şahsidir. Hakaret takibe bağlı bir suçtur. Hakaret edilen kişi suç duyurusunda bulunursa bu suç takip edilir. Mustafa Muhtaroğlu, suç duyurusunda bulundu mu? Odanın bu olaylarla ne ilgisi var. Yarın sizin Genel Müdürünüz meclis üyelerinden birine hakarette bulunursa şirketinin cezalandırılmasını mı isteyeceğiz. Nerede kaldı cezaların şahsiliği? Deniz Bey’in lafları nedeniyle CE Petrole ceza veremezsiniz. Bu yapılırsa hukuk dışı bir karar olur. Bu karar TOBB Disiplin Kurulundan geri döner. Böyle bir durumda Deniz Ticaret Odası Disiplin Kurulu ve Meclisin ayıbı demektir. Hukuki, adil, herkesin vicdanına sığdırabileceği bir karar alınmalıdır. Meclis’ten disiplin kararının reddedilmesini bir daha böyle tekliflerin meclise getirilmemesini rica ediyorum. “

Levent Karaçelik’in ardından Yunus Can kürsüye çıktı. Yunus Can şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz sene alınan bir karara atıfta bulunarak bu yılki olayla ilgili çalışma yapıldı. Disiplin Kurulunun kendi içerisinde yapmış olduğu çalışmalar sonucunda bir karar alıp meclise önerdi. Mevcut mevzuata bağlı olarak bir karar aldılar. Burada hakaret edilen ve eden kişiler birbirleri hakkında dava açabilirler ancak burası tüzel kişiliktir. Buranın da sorumlulukları vardır. Suçun şahsiliği üzerinden devam edeceksek Disiplin Kurulu’na lağvedelim. Edilen hakaretler Disiplin Kurulu’nu bağlamayacaksa Disiplin Kurulu bir iş yapamaz. Tamamen denizciliği ilgilendiren bir konuda alınmış olan karara itibar edilmesi lazım. Çıkmış olan kararın onaylanmasını tavsiye ediyorum.”

Yunus Can’ın ardından Halim Mete söz aldı. Halim Mete’nin konuşması şu şekilde: “2014 Yılında Odalar Birliği Kanunu ile Disiplin Kurulu kuruldu. Disiplin Kurulu şahsi ve ticari durumlara karışmaz. Önce kendimiz adile olmalıyız sonra kurumlarımızı adil etmeliyiz. Geçen aylarda bir arkadaşımızın suçundan dolayı Disiplin Kurulu bir ceza önerdi ama meclisimiz cezayı reddetti. O olay artık geçti, meclis kararını verdi. Bugünkü durumda ben sadece Disiplin Kurulu Başkanımızın iştahla anlatmasını anlamıyorum. Acaba şahsiliği var mıdır? Bu olayın geçmiş olayın reddedilmesi gibi reddedilmesini tavsiye ediyorum”

Kenan Türkantoz da konu ile ilgili olarak “Oda Yönetimi ve Meclis’e söylenen söz kabul edilemez” dedi. Türkantoz sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bir hata yaptım. Kürsüye davet ettiğim kişi hayır diye bağırıyordu. Kendisine söz verdim. Yaptığım hata söz vermememi gerektirirdi. Açık oylama yapıldı. 70-80 kişiden 60 kişi el kaldırmış, 15-20 kişi hayır deyince eleştiri konusu oldu. Burada gözden kaçırılan bir şey var. O gün bir kırılma noktası oldu. O karar meclisten kabul edilip geçmesi lazımdı. Ben de şaşırdım. Konu kişilerin birbirine ‘Edepsiz’ demesi değil. Oda yönetimi ve meclise hakaret var. Böyle bir şey asla kabul edilemez. Meclisin hüviyetine ve Yönetim Kurulu’na hakarete sessiz kalmamamız lazım diye düşünüyorum.”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Recep Düzgit ise: “Disiplin Kurulu Başkanı gereksiz detaylara takıldı. Geçmiş olayla bu konunun alakası yok. Kanunlarla belirlenmiş geçerli bir kanun maddesini yok gibi farz edemeyiz. Disiplin Kurulu kararlarını meclise onaylama yetkisi verilmiş. Burası noter değil Deniz Ticaret Odası Meclisi. Her gelen kararı onaylamak değildir buranın görevi. Onay makamı her şeyi onaylayacak diye bir şey yok. Bu husus o kadar karışık bir durum değil. Bu konuda bir tartışma yok. Buraya biz şirketler olarak seçiliyoruz sonrasında şirketleri temsilen üyeler bildiriyoruz. Meclise “kendi sığ çıkarları için edepsizleri aklayan sorumsuzlar” ifadesi var. Konu karmaşık değil. Suçlama kişiye de değil meclisedir.” diye konuştu.

Oylama kısmına geçilmeden önce İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran söz aldı. Tamer Kıran, yaptığı konuşmada: “Biz Yönetim Kurulu olarak tam imzayla bu şikayeti Disiplin Kurulu’na Yönetim Kurulu adına yapmadık. Sizler adına yaptık. O oylamada ret oyu kullananlar için: Hiç kimse klavye efendiliği yaparak meclisin saygınlığıyla dalga geçemez. Kimsenin kendi sığ çıkarları için burada bulunduğunu ve sorumsuz olduğunu kabul etmiyorum, etmeyeceğim.” şeklinde konuştu.

Tamer Kıran’ın konuşmasının ardından disiplin oylamasına geçildi. Disiplin Cezası verilmesi oylaması oy çokluğu ile kabul edildi.

BURAK AKARTAŞ, DTO İZMİR ŞUBESİNİN YENİ BİNASINI MECLİS ÜYELERİNE ANLATTI

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Burak Akartaş, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yeni Hizmet Binası Projesi ile ilgili bir sunum yaptı.

Akartaş, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Bina ile ilgili bir önceki yönetime teşekkür etmek istiyorum. Çok güzel bir binayı kazandırdılar. Burada güzel bir proje çıkarttık. 1500 metrekarelik bir bina çıkardık. İzmir’in de siluetine uygun bir şekilde uzun yıllar odamıza hizmet edecek bir bina inşa edeceğiz. Elimizdeki binanın gerekli ölçümlerini yaptık. Binayı yıkmanın daha uygun olacağına karar verdik. İki binamız var. Onların satışı ile ilgili de düğmeye basmıştık. Üzerinde 7-8 aydır çalışıyoruz. Güzel teklifler aldık. İnşaatımızın bitme süresine kadar binayı kullanmaya devam edeceğiz. 9 katlı bina tasarladık. İlk üç kat mağaza kullanımı diğer katlar ofis olarak kullanılabilecek. “

Tamer Kıran da yeni hizmet binasının maliyeti ile ilgili Eylül – Ekim aylarında bilgilendirme yapılacağını belirtti.

İzmir şubesi başkanı Yusuf Öztürk de meclis üyelerine teşekkür ederek: “İzmir hizmet binası ile ilgili hayalimin gerçekleşmesine izin veren önceki yönetime, mevcut yönetime ve tüm üyelere sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

Burak Akartaş’ın sunumunun ardından, DTO İzmir Şubesi’nde hizmet binasının satışı ve yeni hizmet binasının inşasına başlanması için yapılan oylama oy birliği ile kabul edildi.

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, son ekonomik gelişmelerle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

Prof. Dr. Oral Erdoğan, Dünya ve Türkiye Ekonomisi ile ilgili olarak; "Cari denge konusunda Türkiye cari açığını ciddi bir şekilde düşürmüş durumda. Turizm gelirleri son dönemde artış gösterdi. Son 35 yıla baktığımızda cari açık kapanırsa resesyon tehlikesi oluşuyor. Bu sermayenin yeterine bulunamaması anlamına geliyor. Cari açığın düştüğüne sevinelim ancak ekonomimiz istenildiği gibi büyüyemiyor. Bu durum Kalkınma Planına da yansıdı." diye konuştu.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bütçede 880 Milyar Dolar gelir hedefi var iken mevcut an itibariyle 66 milyar açık durumundayız. Cari tarafta rahatladık gibi olan durumda kamu açıklarında çözüm üretilmeli. Bunun en sıkıntılı tarafı borçları kapatmak için yeniden borçlanırsanız faizleri tutamazsınız. Bütçede ana sıkıntının personel giderlerindeki anormal yükseklik olduğu görülüyor. Devletin anormal bir personel maliyeti var, oradan ödün veremiyoruz nedense.

Sanayileşememe sorunu yaşıyoruz. İnşaat sektörü ile canlı kalan bir durum söz konusu. İşsizlik oranı yüzde 14’leri aştı. Şimdi hedef yine yüzde 10’ları tutturabilir miyiz şeklinde. Burada bir sıkıntı olduğu açık. Doğru yere doğru istihdamı sokamazsınız verimsizlik gelir.

"HIZLI BİR BÜYÜME TRENDİ YAKALAYABİLİRİZ"

Küresel olarak baktığımızda ABD, üç gruba ayrılmış durumda. Faiz oranı artsın isteyenler, insin isteyenler ve kararsız kalanlar. Bu durumda ABD Merkez Bankası karar vermekte zorlanıyor. ABD resesyon olasılığı çok yükseldi görüşü vardı. ABD’de resesyon olasılığı bu durumda çok azaldı. Son dönemde ABD muhteşem yönetildi. Çok büyük işler başardılar. Resesyon sinyalinden çıktılar. Faiz oranlarını çok indirmelerine gerek yok. Genişlemeci politikaları devam ediyor.

Şu andan itibaren Türkiye, ABD’nin istediği yönde oyun içinde olursa hızlı bir büyüme trendi yakalayabiliriz.

Türkiye’de faiz oranları yüzde 24,2 civarı. Proaktif politikalar gerekiyor. Bunlardan birisi şok faiz artırma ya da indirmedir. İyi uygulamazsınız çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Şu anda şok bir indirim olasılığı görünüyor. Dolarda aşağı doğru gidecek gibi görünen eğilimde 5,75’lere doğru hareket oldu. Olasılık aşağı yönlü ancak bu ekonomimiz için hoş bir durum değil. 200-250 baz puanlık indirim olabileceğini düşünüyorum.

Enflasyonda pozitif gelişmeler olacağı için faizde indirim olasılığının desteklendiği görülüyor. Ümidimiz ekonomimizde faiz, enflasyon ve kurun aşağı çekileceği bir durum oluşabilmesidir. "

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Temmuz ayı Meclis Toplantısında 11. Kalkınma Planı'nda denizcilik sektörünü ilgilendiren maddeleri meclis üyeleri ile paylaştı.

11. Kalkınma Planında yer almak o konu devletin envanterine girmiş demektir. Bir konunun Kalkınma Planında yer alması o işin mutlaka yapılacağı anlamına gelmez ancak herkes bilir ki o konu devletin envanterine girmiştir. O konularla ilgili bürokrasi hemen çalışmaya başlar. Ana hatları ile iki bölüm olarak özetlenebilir. Temel amaç ve ilkeler olarak bakıldığında daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan Türkiye vizyonuyla uzun vadeli bir perspektif sunulduğunu görüyoruz. Ülkemizin uluslararası konumunu yükseltmek ve vatandaşların refahının artmasının hedeflendiğini görüyoruz. Planın hedef ve politikaları istikrarlı ve güçlü ekonomi anlayışına dayalı. Enflasyonun tek haneli rakamlara inmesi hedeflenmekte. 

İthalat ve ihracat rakamları ile turizmdeki hedefler olarak dikkat çekiyor. Cari açığı öne çıkarmada öne çıkarılan sektör turizm sektörü. Öncelikli alanlar içerisinde tarım, savunma sanayi ve turizm yer alıyor. Denizciliği öncelikli sektöre alma teklifimiz maalesef kabul görmedi. 

Turizm, cari açıkla mücadelede en önemli sektör olarak belirlendi. Ziyaretçi sayısının 75 milyona çıkartılması hedefleniyor. 

Kalkınma Planınının denizcilikle ilgili bölümlerine baktığımızda 10 başlıkta planlananları görebiliyoruz.

- Türk sahipli deniz ticaret filosunun gelişimi sağlanacaktır. Çok önemli bir kavram devletin ajandasına girmiş oluyor. Bundan sonraki çalışmalarımız Türk sahipli filonun gelişimini sağlamak adına olacaktır. 

- Türk sahipli filonun gelişimine yönelik uzun vadeli ve düşük faizli finansal destek mekanizması oluşturulacaktır.

- Deniz teknolojileri ve gemi yan sanayimizin rekabet gücünün artırılması amacıyla Deniz Teknolojileri ve Sanayisi Teknik Komitesi kurulacak, sektörde yer alan firmalarda Ar-Ge ve yenilik kültürü geliştirilerek yüksek katma değerli üretim ve ihracat hedeflerine katkı sağlanacaktır.

- Ülkemizde yakın mesafe yolcu ve araç taşımacılığında kullanılan gemilerin çevre ve enerji dostu tam elektrikli gemilere dönüştürülmesine yönelik program başlatılacak ve benzer uygulamaların yaygınlaştırılması desteklenecektir.

- Türkiye’nin bölgesel ve kıtasal anlamda aktarma merkezi ve Kuşak ve Yol Girişimi güzergâhında etkin olmasını teminen büyük liman yatırımları tamamlanacaktır.

- Filyos Limanının yapımı tamamlanacaktır.

- Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecektir.

- Ege hinterlandına hizmet edecek Çandarlı Limanı hayata geçirilecektir.

- Türkiye’nin coğrafi avantajından en iyi şekilde faydalanarak modlar arası (intermodal) ve çok modlu (multimodal) uygulamaların geliştirilmesi; demiryolu ve denizyolu taşıma paylarının artırılması; hızlı, esnek, emniyetli, güvenilir ve entegre bir ulaştırma sisteminin tesis edilmesiyle lojistik maliyetlerin düşürülmesi, ticaretin kolaylaştırılması ve ülkemizin rekabet gücünün artırılması temel amaçtır.

4 madde liman yapımı ile ilgili. Hükümetimiz ‘Bir kuşakj bir yol’ projesini önemsemiş durumda olduğunu görüyoruz. Ülkemiz orta kuşak koridorunu ülkemizden geçirmeyi istiyor. Bu bağlamda Filyos ve Çandarlı Limanı çok önemseniyor.

- Deniz turizmine katkı sağlamak üzere, talebe ve doğal özelliklere uygun projelendirilmiş yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde KÖİ modeli ile hayata geçirilmesi sağlanacak, Plan döneminde başlanacak yat limanı yatırımları ile yat bağlama kapasitesinde yaklaşık 4.500 yatlık kapasite artışı gerçekleştirilecektir.

- İstanbul’u kruvaziyer seyahatin başlangıç - bitiş noktası yapmak amacıyla yeni bir kruvaziyer liman yapılacaktır. Bu da Yenikapı’daki yeni liman alanı.

Öncelikle bu çalışmayı yapan bürokrasideki Cumhurbaşkanlığı Plan ve Bütçe Dairesi Başkanlığı çalışanlarına teşekkür ediyorum. BU süreçte bizimle yakın ilişki içinde olup tavsiyelerimizi dinlediler. Çalışan bürokrasiye teşekkür ediyorum. Meclise sunuldu. Önümüzdeki hafta kabul edilip hayata geçecektir.

Kabul edildikten sonra iş bitmiyor. 2020 yılı için yatırım planları revize edilecektir. Burada yapılan hedefler dikkate alınarak yatırım yapılacaktır. Ulaştırma Bakanlığımız çevreci gemilerin yapılabilmesi için ciddi anlamda inisiyatif alarak Japonya ve AB ile temas halinde. Bizim kadar koşturup uygun bir kaynak yaratabilmek için uğraşıyorlar. İnşallah en fazla hedefin hayata geçirildiği dönem bu dönem olur.

STAJ KONUSUNDA ODAMIZ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Staj ihtiyaçları tekrar gündemde. Bununla ilgili olarak odamız bünyesinde staj komisyonu kuruldu ve web sitemizde bir yazılım geliştirdik. 388 öğrencimiz şu ana kadar başvurdu. Bunların 350 tanesi kısa staj arıyor. Gemi üzerinde iki aylık staj talep ettiler. Piri Reis Gemimiz birinci staj seferine çıktı. Bu sefer şu anda devam ediyor. Staj portalımıza 388 öğrencimizin başvurmasına karşılık 16 firmamız üye oldu. Ancak hiç öğrenci almadılar. Armatör dostlarımız öğrencileri almazlarsa öğrencilerimiz ehliyetlerini alamayacaklar. BU öğrencilerin alınması gerekiyor. Denizcilik eğitimini arttırıp dünyaya gemi adamı ihraç edelim diyoruz ama öğrencilerimizi yetiştirmemiz lazım. Armatör arkadaşlarımızdan rica ediyorum bu konuya ehemmiyet göstersinler. Oda olarak Piri Reis gemisinin ikinci kez sefere çıkartmaya karar verdik. 210 öğrenciyi alarak ikinci kez tura çıkacak ve 210 öğrencinin bu sıkıntısını çözecek. 

SCRUBBER KONUSUNDA BEKLE - GÖR POLİTİKASI VAR

Scrubber konusuna altı ay kaldı. Şu anda 4000 gemiye scrubber takıldı. Bunun büyük bir çoğunluğu capesizelar. Benim şahsi gördüğüm burada bekle – gör politikası. Belki mecburiyetten belki de tercih ettiği için çoğunluk bekle modunda. Bu kadar büyük yatırım yapmak mı, fiyat farkını vererek düşük sülfürlü yakıtı yakmak mı? Bu armatörlerimizin konuyla ilgili en büyük beklentilerinden…

"YÖNETMELİĞİN ÇIKMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Kılavuzluk Römorkörcülük Yönetmeliği yayınlandı ve izlenecek yol haritası belirlendi. Hizmet için başvuran firmalar önce lisanslandırıldı sonrasında hizmet izin belgeleri kendilerine verildi. Çeşitli limanlarda hizmet verecek firmalar belirlendi. Tüm firmalar hazırlıklarını tamamladı. Bu konuyu ele alan ve bugüne gelmesini sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan’a ve ilgili tüm bürokratlara bu konuyu çok uzun müddet sonra ele alıp çözdükleri için odamız adına teşekkürlerimiz sunmak istiyorum.

"GAZETECİLERLE GÜZEL BİR BULUŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK"

Ekonomi Gazetecileri ile güzel bir buluşma oldu. Ciddi anlamda sektörümüze karşı bir bilinmezlik var. Bilinmeyenden de uzak duruluyor. Sektörümüzü anlatmak ve sektörümüzün ne olduğunu tanıtmak için çeşitli televizyon programlarına katılıyoruz. Halk diliyle anlaşılabilecek dille sektörümüzün ne olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Mümkün olduğunca sade ve yalın bilgi vermeye çalışıyoruz. Bu ülkede denizcilikle ilgili bir konu olduğunda aranacak makamın Deniz Ticaret Odası olduğunu anlatıyorum. 

"ŞEHİTLERİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM"

Pazartesi günü, ülkemiz için kara günlerden birinin yıl dönümü. Ülkemizde çeşitli etkinliklerle şehitlerimiz yad edilecek. O gün hayatlarını hiçe sayarak kendilerine feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 

TURKDENİZ.COM


Son Haberler

;