Denizcilik Envanter Çalışmasında son durum! İşte detaylar

  • 05.11.2020-05:13
  • - Son Güncelleme 12.11.2020-09:55
  • /
  • 0

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kasım ayı Meclis Toplantısında Denizcilik Sektörü Envanter Çalışmasındaki son durum meclis üyeleri ile paylaşıldı.

Denizcilik Envanter Komisyonu Başkanı Adem Kocadağ yapılan çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

Adem Kocadağ yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“İMEAK Deniz Ticaret Odası Denizcilik Envanter Komisyonu olarak bir seneyi aşan süreçte Kaykayoğlu İnnovation Group Kurucusu Prof. Dr. Nuri Kaykayoğlu ve ekibi ile beraber Türk Denizcilik Sektörünün tüm bileşenleri ile 48 komitemizin tümünü kapsayacak şekilde ülkemiz ekonomisine olan ekonomik etkisine, değerini ve yarattığı istihdam durumunu tespit eden projemizin sektörümüze yeni ufuklar ve yeni bakış açıları açacak şekilde başarı ile nihayetlendirdik. Projemizdeki tüm datalar direkt, endirekt ve uyarılmış olarak üç ana grupta ayrı ayrı hesaplandı. Projemiz yaklaşık 10 bin Deniz Ticaret Odası üyesinin data girişine sunulan web tabanlı bir envanter çalışması, tüm meslek komiteleri toplantılarına katılım ve görüş alma ayrıca sektördeki firma ve STK’ların ziyaretleri ile desteklenmiştir. Üyelerimizin data girişi halen sürmektedir. Bu süregelen bir çalışma olacaktır ve önümüzdeki süreçte devam edecektir. 

İMEAK DTO Yönetimlerinin kararı ve üyelerden isteğiyle her sene bu data girişi olabilecek böylece yaşayan ve sürekli bir envanter çalışması senelik bazda web üzerinden yapılabilecektir. Projemize başlangıcımızdan sonra gelişen koşullar ve pandemiz sürecinin etkisi ile ekonomik ve istihdam değerlerinin literatür verileri, ziyaretler ve değişik kaynaklardan hesaplanması da projemize dahil edilmiş ve çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir. Mavi ekonomimizin ekonomik ve sektörel istihdam değerleri seçilen model ve teoriler hesaplanmış ve geleceğe dönük sürdürülebilir bir model önerisi de gerçekleştirilmiştir. Projemizin devletimizin karar verici mercilerine sunumu ile beraber Türk denizciliğinin ülkemizin stratejik ve öncelikli sektörleri arasına gireceğine yürekten inanıyorum. Ayrıca projemiz sonuç bölümünde İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetimine bugünden planlamaya yönelik 10 adet kritik öneri sunulmuştur. Denizcilik sektörünün vergi mevzuatı, big data oluşturulması, sektör – üniversite işbirliği, inovasyon merkezi kurulması AR-GE  ve teknoloji merkezleri kurulması gibi 10 adet kritik ve önemli konuda öneriler sıralanmıştır. Yıllardan beri yapılamayan bu önemli projede Komisyon Başkanı olarak görev almaktan, projemizi en bilimsel metodlarla, inançla ve azimle sürdürmekten ve nihayetinde siz değerli bileşenlerimize sunmaktan büyük gurur ve onur duyuyorum. Sonuç olarak projemizi beraber yürüttüğümüz Kaykaoğlu Innovation Group Kurucusu Prof. Dr. Nuri Kaykayoğlu ve ekibine, projede bize güvenerek görevlendiren İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Yönetimine, İMEAK DTO IT ve Sektörel Araştırmalar Departmanlığı çalışanlarına, katkısını esirgemeyen denizcilik firmaları ile STK’lara teşekkürlerimi sunuyorum.

Adem Kocadağ’ın ardından Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu, Envanter Çalışmasının sonuçlarını meclis üyeleri ile paylaştı.

Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu; ‘Mavi Ekonomi Nedir? Ekonomik Değer Nedir?’, ‘Ekonomik Değer Bileşenleri Nedir?’, ‘Niçin Böyle Bir Çalışmaya İhtiyacımız Vardı?’, ‘Ekonomik Değer Hesaplamalı Modeli’, Ekonomik Değer Sonuçları- Büyük Resim’ başlıkları konusunda yaptığı sunumla meclis üyelerini bilgilendirdi."

KAYNAK: TURKDENİZ.COM


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;