Fransa'da sülfür takibi dronlarla yapılıyor

  • 22.10.2020-03:33
  • - Son Güncelleme 22.10.2020-03:33
  • /
  • 0

Fransa sülfür takibi yapan dronelar kullanarak emisyon yönetmeliğini uyguluyor.

Avrupa'nın kontrol bölgelerinde seyreden gemilere yönelik katı sülfür limiti uygulaması için gösterilen çabalar ileri teknoloji dronlar ile destekleniyor.

Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı (European Maritime Safety Agency – EMSA) tarafından sağlanan dronları kullanan Fransa, emisyonların izlenmesine ilişkin programı başlatan son ülke oldu.

Fransız sularındaki emisyon kontrollerini sıkılaştırmak amacıyla Denizcilik Bakanlığı, dünyanın en yoğun hatlarından biri olan Dover Boğazı'nda dronları kullanmaya başladı. Üç ay sürecek olan denemeler 23 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirildi. Emisyon izleme programı, deniz kirliliğine ilişkin kuralların daha katı bir şekilde uygulandığı Kuzey Denizi Emisyon Kontrol Alanı'nda (North Sea Sulphur Emission Control Area - SECA) gerçekleştirilecek. Bu bölgede seyreden gemiler sülfür değeri %0.1'den yüksek yakıtları kullanamıyor. Bu oran, diğer bölgelerde ise %0.5 olarak belirlenmişti.

Dover Boğazı üzerindeki deniz trafiği hatları üzerinde uçuş yapacak dronlar, sülfür yoğunluğu ve gaz ölçümlerine ilişkin veri toplayacak, görüntü ve uçuş rotasını EMSA'nın veri merkezine gönderecek. Veri merkezine iletilen veriler burada analiz edildikten sonra, Avrupa'da bulunan gemi denetimleri yetkilileri tarafından kullanılan THETIS-EU veri sistemine aktarılacak.

EMSA'ya göre, gemi denetimlerine ilişkin kurulan koordinasyonu kolaylaştırmak için Avrupa Birliği üye devletleri kural ihlalleri hakkında bilgilendirilmekte. Dronlar tarafından yapılan emisyon ölçümleri neticesinde sülfür yoğunluğu limitinin aşıldığı tespit edilir ise, gemi uğrayacağı bir sonraki limanda denetimlere tabi tutlabilecek.

Danimarka Denizcilik İdaresi 2019 yılında benzer bir deneme programı yürürlüğe koymuş ve 2020 yılı yazında deneme programına yönelik ikinci bir test gerçekleştirmişti. 2020 yılının Ekim ayı sonuna kadar sürmesi planlanan ve Fransa'ya benzer olarak EMSA'nın dronlarının kullanıldığı bu program ile Baltık Denizinden geçiş yapan yüksek tonajlı gemilerin kullandığı Büyük Kemer Boğazının kuzey bölgesindeki gemilerin emisyon ölçümleri gerçekleştiriliyor.

Gemilerin bacalarına doğru uçuş yapan dronelar, "koklama teknolojisi" adı verilen yöntem sayesinde gemi yakıtında bulunan sülfür miktarını ölçüyor.

Danimarka'nın kullandığı programda veri hızlı bir şekilde Danimarka Çevre Koruma Ajansı'na aktarılıyor. Bir geminin çok fazla sülfür emisyonuna sebep olduğu gözlemlendiğinde aktarılan veriler Ajans tarafından takibe alınıyor

KAYNAK: TURKDENİZ.COM


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;