Gemideki korona virüsü salgını önlenemiyor

  • 08.02.2020-01:08
  • - Son Güncelleme 04.03.2020-10:48
  • /
  • 0

Japonya’da korona virüsü nedeniyle karantina altına alınan gemideki 3 kişide daha virüs tespit edilmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısı 89'a yükseldi.

Korona virüsünün Japonya’daki adresi olarak gündeme gelen karantina altındaki yolcu gemisinden bugün de kötü haber geldi. Dün 41 yolcuda daha virüs tespit edilmesiyle 61'e yükselen caka sayısıyla bir kez daha dünya kamuoyunun gündemine oturan gemide, bugün de 3 yolcunun enfekte olduğu anlaşıldı. Böylece gemideki vaka sayısı 64 olurken, Japonya genelindeki vaka sayısı da 89'a yükseldi. Sağlık otoriteleri, son tespit edilen hastaların sağlık kuruluşlarına sevkinin gerçekleştirildiğini açıklarken, tedavilerinin sürdüğü belirtildi.

Gemideki salgın durdurulamıyor

Hong Konglu bir kişinin gemiyi terk etmesinin ardından korona virüsü taşıdığının tespit edilmesi nedeniyle tedbir amaçlı karantinaya alınan gemide, ilk etapta 20 kişide, dün de 41 kişide virüs saptandığı açıklanmıştı. Bugün rapor edilen 3 yeni vaka, gemideki hasta sayısını 64'e çıkarırken, Japonya'daki toplam vaka da 89'a yükselmişti. Resmi açıklamaya göre 19 Şubat'a dek sürmesi beklenen karantinanın ise uzatılabileceği ifade ediliyor.

Japonya, korona virüsü nedeniyle karantina altına alınan gemideki yolculara anket dağıtarak, virüsün yayılma süreci ile ilgili detaylı bilgi elde etmeye hazırlanıyor.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve farklı ülkelerde artan vaka sayısıyla endişeye neden olan korona virüsünün sayısal olarak Japonya’daki en büyük yayılma alanı olan karantina gemisi ile ilgili hükümetten yeni adım geldi.

Japonya Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, an itibariyle gemide bulunan yaklaşık 3 bin 600 yolcu ve mürettebata, virüsün yayılma sürecini detaylı olarak araştırmak için anket dağıtılacak. Gemideki herkese, geriye dönük Çin'in Hubei Eyaleti'ne seyahat edip etmedikleri, bölgeye gittilerse hangi tarihler arasında bulundukları ve bulundukları gemide daha önce hangi yolcularla temas kurdukları gibi sorular soracağı öğrenilen hükümet, böylece virüsün yayılma rotasını ve gemide enfekte olmuş olma ihtimali bulunan yolcuların olup olmadığını saptamaya çalışacak.

Tıbbi malzeme temin edildi

Öte yandan, gemide bulunan 147 kişiye gerekli tıbbi malzemelerin teslim edildiği açıklanırken, tıbbi malzeme talebinde bulunan diğer yolculara da gerekli malzemenin ivedilikle ulaştırılacağı kaydedildi. Yolcuların en az 19 Şubat'a kadar gemide kalacakları açıklanırken, İHA'ya konuşan gemideki bazı yolcular, karantina süresinin uzayabileceğini öngörüyor.

Gemide virüs taşıdığı tespit edilerek tedavi altına alınan kişi sayısı ise bugün itibariyle 64 olarak biliniyor.


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;