IMO 2020 Sülfür Düzenlemesine kısa süre kala sektörde belirsizlik hakim!

  • 10.07.2019-09:55
  • - Son Güncelleme 10.07.2019-09:55
  • /
  • 0

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'nun 2020 yılından itibaren gemilerde salınan kükürt oranının yüzde 0.5'e indirilmesi düzenlemesinin ardından sektördeki belirsiz bekleyiş devam ediyor.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) deniz yakıtlarında maksimum kükürt oranının 2020'den itibaren yüzde 3.5'ten 0.5'e düşmesi gerektiğini açıkladığından beri denizcilik şirketleri, küresel ticaret için maliyetleri artırmadan kurala uymanın çalışmalarını yapıyor. 

Bazı gemi sahipleri, scrubberlar olanan bilenen egzoz temizleme sistemlerini kuruyor. Böylece yüksek kükürtlü yakıtlar kullanılmaya devam edilebiliyor. Bir diğer grup ise düşük sülfürlü yakıta geçmeyi tercih ediyor.

Sektörde her iki durumunda navlun oranlarını artıracağı görüşü hakim.

Bir diğer görüş ise IMO 2020 Sülfür Düzenlemesi ve Balast suyu arıtım sistemlerine getirilen kuralların tedarik sıkıntısı oluşturacağı...

Sektörde 2020 yılında düşük sülfürlü yakıt talebini karşılamak için yeterli miktarda petrol olup olmadığı konusunda da endişeler hakim.

Dünya çapında yaklaşık 60 bin gemiden sadece yüzde 3 ila 5 arasında scrubber sisteminin gemilere montajının yapıldığı tahmin ediliyor.

Öte yandan yüksek kükürtlü yakıta da talebin ne kadar olacağı bilinmiyor. Bu durum farklı yakıt kalitelerinin yanı sıra düşük sülfürlü yakıt elde etmek için farklı tüdeki ham maddelerin de değişebileceği anlamına geliyor.

Sektörün önde gelen yatırım şirketleri, gemi sahiplerinin scrubber ya da düşük kükürtlü yakıt kullanma konusundaki seçimlerinin önemli olduğunu ancak yakın gelecekte düşük sülfürlü yakıt rafinerilerine yatırım yapmanın avantaj getireceği görüşünde buluşuyor.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM


Son Haberler

;