ISTFIX Bileşik Endeksi, 535 puana yükseldi

  • 02.11.2020-11:22
  • - Son Güncelleme 09.11.2020-11:01
  • /
  • 0

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta istikarlı biçimde artan ticaretle 535 puana yükseldi. Endeks böylelikle geçen senenin aynı dönemindeki seviyelere gelmiş oldu.

- Amerikan senatosunda, seçim arifesinde çokça tartışılan 1,8 ila 2,2 trilyon dolar büyüklüğündeki Koronavirüs teşvik paketine yönelik beklentiler seçim sonrasına ertelendi. Senato sözcüsü Nancy Pelosi, Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve senatodaki pek çok cumhuriyetçi üç aydır hem ekonomik hem de siyasi getiri elde etmek için bu paketi gündemde tutmaktaydı fakat gelinen nokta itibariyle görünen o ki anlaşma ancak seçimleri takip eden 9 Kasım’da senatonun tekrar toplanması ile sağlanacak.

- Almanya'da Liebniz Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (IFO Enstitüsü) verilerine göre, altı aydır süren kademeli iyileşmenin ardından şirketler, tekrar kötümser beklentiler içine girdi. IFO Enstitüsü'nün iş dünyası güven endeksi, hızlı artış kaydeden Koronavirüs vaka sayıları sebebiyle altı aydan beri ilk kez geriledi. Bu gerileme, yeni bir daralma dalgasının başlangıcına işaret ediyor olabilir.

- Avrupa’daki Koronavirüs endişeleri bu hafta su yüzüne çıktı. Almanya’da Şansölye Angela Merkel, ülkenin Koronavirüs ile mücadelede kontrolü kaybetmek üzere olduğunu ifade ederken bölgedeki ölü sayısının 250.000’i bulması ile birlikte çok zor bir kış mevsiminin de yaklaştığını aktardı.

- Petrol fiyatları bu hafta da genel itibariyle Birleşik Devletler’deki seçim belirsizliği ve artan Koronavirüs enfeksiyonlarıyla düştü. Batı Teksas tipi ham petrol geçen hafta 38,5 dolar/varil iken 35-36 dolar/varile, Brent ise benzer bir hareketle 40 dolar/varil seviyelerinden 37,5 dolar/varile geriledi.

-Emtia haberlerine baktığımızda Türk Ticaret Bakanlığı’na göre Türkiye’nin Fransa’ya yaptığı çimento ihracatı 2020’nin ilk sekiz ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16 arttı.

- Sovecon geçen hafta Rusya ve Ukrayna için en son buğday hasat tahminlerini yayımladı. Tahıl analistlerinin 2020/2021 hasat yılına ait son tahminine göre Rusya’nın buğday hasadı 83 milyon tonu Ukrayna’nın buğday hasadı ise 25 milyon tonu aşacak. Birlikte değerlendirildiğinde iki ülke 108 milyon ton ile bölge tarihinde kaydedilmiş en büyük ikinci hasada imza atabilir.

- Rusya bu sene 38,9 milyon ton; Ukrayna ise 17,2 milyon ton buğday ihraç edebilir

Kaynak: www.istfix.com


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;