ISTFIX Endeksi 3 puanlık artışla 569'a puana yükseldi

  • 11.03.2019-12:17
  • - Son Güncelleme 18.03.2019-11:27
  • /
  • 0

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta biraz da düşen yakıtların etkisiyle 3 puan daha yükseldi. Endeks, 566 puandan 569’a çıktı. Bağlantı listeleri ise genel olarak kafa karıştırıcı, çünkü iyi veya Kabul edilebilir seviyede navlunlarla yapılan bağlantılar kimi zaman çok düşük ve fırsatçı navlunlara eşlik etmekte. Bunun sebebi son dönemde işlerini çevirmek isteyen bazı armatörlerin hızlı nakit oluşturmak üzere kiracı fikrinin altında navlunlara razı olması.

- Birleşik Devletler’in 2018 yılı son çeyrek büyümesi yüzde 2,6 seviyesinde açıklandı. Bu da ortalama yıllık
büyümeyi hükümetin hedeflediği yüzde 3’ün hemen altına, yüzde 2,9’a yükseltti.

- Brexit cephesinde ise Birleşik Krallık’ın Brexit sürecinin en az iki yıl uzatılmasını isteyebileceği haberleri muhalefetin ikinci bir referanduma destek vereceği söylentisiyle birlikte yeni bir rüzgar yarattı. Bu durum hem avroya hem de sterline olumlu yansıdı ve belirsizliği en azından pozitif bir bölgeye taşıdı.

- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys’e göre, Türkiye ekonomisi 2019 yılında yüzde 2 daralacak
ve enflasyon 2019’da yüzde 17 civarında seyredecek. Kuruluşa göre Türkiye 2020’de büyümeye dönecek ve
yüzde 3 oranında GSYİH büyümesi gösterecek.

- Petrol fiyatları bu hafta sabit seyretti. Batı Teksas tipi ham petrol 55-56 dolar/varilde seyrederken Brent petrol fiyatı 65 dolar seviyesini muhafaza etti.

- Türk uzun mamul üreticileri Mart ayı için sipariş defterlerini doldurdu ve düşen hurda fiyatlarına rağmen ihracat tekliflerinde indirim yapmak için pek hevesli gözükmüyorlar. Bu durum da en azından mart ve nisan döneminde nispeten düşük hurda ve çelik sevkiyatı anlamına gelebilir


Son Haberler

;