ISTFIX Endeksi 464 puana düştü

  • 08.07.2019-11:50
  • - Son Güncelleme 15.07.2019-12:19
  • /
  • 0

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta “teknik” sebeplerden yüzde 3,5 aşağıya geldi ve 464 puana geriledi.

Yaz rehavetinin kendini yavaş yavaş belli etmesi ve ileri tarihli bağlantıların şimdilik mütevazı seviyelerde kalması bir etken. Bununla beraber, sığ su yüklerinin hızla bağlanması ve açık nehir/deniz tonajının hızlıca erimesiyle beraber koster navlunları da yavaş yavaş artacağa benziyor. Batı Akdeniz’de piyasanın iyi olduğu ama armatörler için “taktiksel” değeri olan Doğu-Batı geçiş yüklerinin şimdilik mütevazı navlunlardan bağlandığı raporlanmakta.

- Avrupa’daki öncü ekonomik göstergeler başta hizmetler sektörü olmak üzere mütevazı bir iyileşmeye işaret ederken, iş dünyasının güveni düşüşte. IHS-Markit’e göre yılın geri kalanında belirsizlik ve riskten kaçış etkili olacak. Üretim öngörüleri ise 2014’ten bu yana en düşük seviyede.

- Buna paralel olarak, Avro Bölgesi’nde tüketici güveni Haziran’da beklentilerin üzerinde düştü ve 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bu gerilemede ticaret gerilimleri ile bozulan küresel ekonomik büyüme görünümünün başrol oynadığı ifade edildi.

- Brexit cephesinde, Theresa May’den sonra muhafazakar partinin liderliğine en yakın görülen Boris Johnson, anlaşmasız bir Brexit’i destekleyebileceğini söyledi. Bu Avrupa Birliği’ne karşı daha güçlü bir koz elde etme taktiği olarak değerlendirilse de oy çokluğu elinde olan diğer muhafazakar parti üyeleri böyle bir şeyi onaylamıyor. Aynı partiden iki farklı ses çıkması hala Brexit konusunda durumun ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor.

- Petrol fiyatları geçtiğimiz iki hafta boyunca arttıktan sonra bu hafta ufak bir düzeltme yaptı. Batı Teksas tipi ham petrol 59-60 dolar/varilden 57-58 dolar/varile gerilerken, Brent de 66-67 dolar/varilden 64 dolar/varile geriledi.

- Karadeniz’de buğday hasat beklentileri gücünü koruyor. Rusya’nın 80 milyon tonluk hasadına karşılık Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı’na göre Ukrayna da 29 milyon ton buğday hasadı bekliyor.

Kaynak: www.istfix.com


Son Haberler

;