ISTFIX Endeksi 499 puanda kaldı

  • 09.09.2019-11:16
  • - Son Güncelleme 16.09.2019-11:03
  • /
  • 0

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta 499 puanda sabit kaldı. Eylül ortası ve sonrası için çıkan yüklerin önümüzdeki haftalarda navlunları hızla yükseltmesi muhtemel görünüyor. Bunun da sürdürülebilirliği ancak ileriki haftalarda sınanacak.

- Birleşik Krallık merkezli IHS Markit geçtiğimiz hafta Ağustos ayı İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) sonuçlarını açıkladı. PMI, ekonomik faaliyet seviyesini gösteren önemli ölçütlerden biri olarak kabul edilmekte. IHS Markit’e göre avro bölgesi imalat sanayi düşüşe Ağustos’ta da devam etti ve endeks 47 puan seviyesinde geldi. İmalat siparişleri daralırken, istihdam üst üste dördüncü kez geriledi; iş güveni ise Kasım 2012’den beri en düşük seviyeye indi. 50’nin üzerindeki endeks büyümeye, altında kalan endeks ise daralmaya işaret ediyor.



- Almanya’nın imalat sanayi PMI’ı 43.5 puanla yine daralma bölgesinde kaldı ve ortak para birimi bölgesindeki en düşük endeks değerlerinden birini kaydetmiş oldu. Öte yandan Yunanistan, Hollanda ve Fransa’nın endeksleri 50 puanın üzerinde kalarak imalat faaliyetlerini genişletmeyi başardılar.

- Avro Bölgesi’nde zayıf seyreden enflasyon, teşviklerin genişletilmesi hususunda Avrupa Merkez Bankası (AMB) üzerindeki baskıyı arttırabilir. Temmuz sonu açıklanan enflasyon, yüzde 1 seviyesinde gelirken yüzde 1.1’lik beklentinin altında kaldı. AMB'nin 12 Eylül toplantısında yeni önlemler açıklaması ve negatif yüzde 0.4 seviyesinde bulunan mevduat faizini daha da aşağı çekilmesi bekleniyor.

- Petrol fiyatları bir önceki hafta seviyelerini korudu. Batı Teksas tipi ham petrol 56-57 dolar/varilden; Brent ise 61 dolar/varilden haftayı kapattı.

- Ukrayna 2019/2020 hasat yılının başlangıcı olan 1 Temmuz tarihinden bu yana yaklaşık 7 milyon ton tahıl ihracatı gerçekleştirmiş görünüyor. Sözü geçen 7 milyon tonluk ihracatın 3.7 milyon tonu buğdaydan oluşmakta ki bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre 1.2 milyon tonluk bir artışa denk gelmekte. Arpa ihracatı ise 1.6 milyon ton ile geçen seneye göre 450,000 ton yukarıda raporlandı. Geçen senenin rekor kıran mısır ihracatında bu sene de hızlı bir hız artışı söz konusu ve ihracat 1.7 milyon ton ile geçen senenin aynı dönemine göre 635.000 ton yükselmiş durumda.

- Almanya’da 2019 buğday hasadı Alman Tarım Kooperatifleri Birliği’ne (DRV) göre yüzde 17,5 artabilir. Hasadı olumsuz etkileyen sıcak dalgasına rağmen bu sene buğday rekoltesinin 23.8 milyon ton seviyesinde ve geçen senenin üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak: www.istfix.com


Son Haberler

;