ISTFIX Endeksi 523 puana geriledi

  • 02.12.2019-11:16
  • - Son Güncelleme 09.12.2019-11:20
  • /
  • 0

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta da dalgalandı. Endeks önceki haftanın kazançlarını sildi ve 548 puandan 25 puanlık bir düşüşle 523 puana geri çekildi.

- Ticaret savaşları cephesinde, genel olarak hava olumlu olsa da arada sırada ortaya çıkan pürüzler piyasaları geriyor. Geçtiğimiz hafta her iki tarafın tavizleriyle bir anlaşmanın ilk safhasına yaklaşıldığı aktarılmıştı. Çin ve Birleşik Devletler tarafları peş peşe olumlu yorumlarla anlaşmaya yaklaştıklarını söylemişti. Bu hafta ise Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, Çin ile anlaşma sağlanamaması olasılığına karşılık daha önce de dile getirmiş olduğu uyarıları yenileyince, piyasaların kafası yine karıştı.

- Almanya’da imalat sanayii kötü seyretse de geçen hafta açıklanan verilere göre ülke bu yılın üçüncü çeyreğinde Doğu ve Batı Almanya'nın birleştiği 1990'dan bu yana kaydedilen en yüksek istihdam rakamına ulaştı. Buna ek olarak Almanya ekonomisi, beklenenin aksine üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 büyüme kaydederek resesyona girmekten kurtuldu.

- Petrol fiyatları Eylül ayından beri en yüksek seviyelerde istikrarını korudu. Batı Teksas tipi ham petrol 58 dolar/varil, Brent ise 64 dolar/varil seviyesinde seyretti.

- Türk çelik üreticileri yılın ilk üç çeyreğinde filmaşin ihracatlarını arttırmayı başardı. Yerel talebin düşük seyretmesi sebebiyle üreticiler tamamen ihracata odaklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre Eylül ayı itibariyle Türkiye’nin filmaşin ihracatı yüzde 10 artışla 1,47 milyon tona çıktı. İsrail Türk filmaşinine en yüksek ilgiyi gösteren ülke oldu ve 326.000 ton filmaşin ithal etti. Öte yandan Avrupa’nın talebi kotalardan dolayı düşük kaldı.

- Ukrayna, son raporlara göre ayçiçeği hasadını tamamladı ve 14,2 milyon ton ayçiçeği hasadı gerçekleştirerek geçen seneki 13,6 milyon tonun üzerine çıktı. Düşen ekili alana rağmen artan verimler sayesinde bu artış gerçekleşti.

Kaynak: www.istfix.com


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Son Haberler

;