ISTFIX Endeksi tekrar 457 puana yükseldi

  • 23.03.2020-02:13
  • - Son Güncelleme 30.03.2020-02:59
  • /
  • 0

ISTFIX Bileşik Endeks geçen haftanın kayıplarını geri aldı ve 457 puana çıktı. 

Bu durumda hızlı düşen yakıt fiyatlarının rolü büyüktü. Öte yandan rapor edilen artış sadece matematiksel bir anlam taşıyor. Nitekim piyasadaki yeni yük oldukça azdı. Navlunlar ise ya önceki bağlantılar ile aynı seviyede gerçekleşti ya da düşük kaldı.

- Koronavirüs sebebiyle 2020 yılı küresel büyümesine yönelik beklentilerde aşağı yönlü revizyon başladı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Çin için büyüme beklentisini yüzde 5,2'den yüzde 4,8'e, ABD için beklentisini yüzde 1,7'den yüzde 1,5'e, avro bölgesi için beklentisini yüzde 1,2'den yüzde 0,7'ye düşürdü. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) de virüs nedeni ile 2020 yılı için ABD büyüme beklentisini yüzde 2'den yüzde 1,3'e çekerken Çin için beklentisini yüzde 5,9'dan yüzde 4'e revize ettiğini açıkladı.

- İleriye yönelik karamsarlık merkez bankalarının müdahalesini beraberinde getirdi. Geçtiğimiz Pazartesi gününün manşet haberi Birleşik Devletler Federal Rezervi’nin (Fed) faizleri sıfıra indirerek 700 milyar dolarlık tahvil alım programını devreye sokmasıydı. Bu hamle, bir önceki krizde ortaya çıkan parasal genişleme (QE) programlarını anımsattı. 

- Koronavirüs sebebiyle yılın ilk aylarında Çin’in ihracat rakamları sert düştü. AFP’ye göre Çin’in ihracatı ilk iki ayda geçen yıla göre yüzde 17 düşüş kaydetti. Aynı dönemde ithalat da yüzde 4 oranında geriledi.

- Çin’de imalat sanayii aktivitesi de sert düşerken üretim faaliyetleri açısından önemli bir gösterge olan imalat satınalma yöneticileri endeksi (PMI) verileri tarihi dipleri gördü. Resmi PMI rakamı 35,7 puanla endeks tarihindeki en düşük seviyeye gerilerken Caixin – IHS Markit imalat PMI verisi 40,3 puana indi. 50 puan altındaki seviyeler daralmaya işaret ediyor.

- Petrol fiyatları düşüşe devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol 25 dolar/ varile; Brent petrol ise 28-29 dolar/varil seviyesine indi.

- Ukrayna Tahıl Birliği’nin tahminlerine göre ülkenin 2020/2021 buğday üretimi 28,8 milyon tonu bulabilir ki bu durumda, içinde bulunduğumuz sezon için daha önce dile getirilmiş olan 28,2 milyon tonluk beklentinin üzerinde bir performans kaydedilmiş olacak.

- Gübre haberlerine baktığımızda dünya genelindeki yavaşlamaya rağmen, Archer Daniels Midland’a (ADM) göre küresel üre piyasası son birkaç haftadır hareketli seyrediyor. Kuzey Afrika menşeli üre bağlantıları son dönemde Birleşik Devletler ve Hindistan’dan gelen talep sayesinde hareketlendi ve fiyatlar arttı.

Kaynak: www.istfix.com


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Son Haberler

;