ISTFIX Endeksi yüzde 6'lık artışla 523 puana yükseldi

  • 07.10.2019-11:41
  • - Son Güncelleme 14.10.2019-11:04
  • /
  • 0

ISTFIX Bileşik Endeksi nihayet ciddi bir artış kaydederek yüzde 6’nın üzerinde bir yükselişle geçen haftaki 493 puandan bu hafta 523 puana yükseldi. 

Bu hafta sakin kalmayı başaran ve “bekleme oyununu iyi oynayan” armatörler ödüllerini aldılar. Hızla azalan gemi pozisyonlarına karşılık artan yük akışları armatörlerin eline, geçen seneden beri ilk kez bu kadar büyük koz verdi.

- Brexit yeniden çıkmaza girmiş olabilir. Birleşik Krallık Anayasa Mahkemesi geçen haftalarda Başbakan Boris Johnson’un parlamentoyu tatil etmesini hukuksuz bulmuştu. Neticede Boris Johnson’a istifa çağrısı yapıldı ve erken seçim konuşmaları tekrar başladı. Öte yandan Avrupa Birliği (AB) ise gelişmeleri sessizce izliyor. Kaldı ki AB’nin ilgilendiği tek konu anlaşmalı çıkış.

- Brexit ile ilgili diğer haberlere göre Boris Johnson, bu hafta yeni bir Brexit planını Avrupa Birliği’ne sundu fakat Avrupa parlamentosu Brexit komitesi, özellikle İrlanda konusunda planı yetersiz bulduğu için destek vermedi.

- Ticaret Savaşları’nda, tarafların taviz verdiği yönündeki haberlerin etkisiyle daha önce gevşeyen piyasalar, Çin’in Birleşik Devletlerden tarım ürünü alımları ile ilişkili bazı toplantıların ertelenmesiyle gerildi. Yine de kaynaklar, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Ekim ayının ikinci haftasında Washington’a giderek ABD Ticaret Temsilcisi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile görüşeceğini teyit etti.

- Petrol fiyatları bu hafta düşüşe devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol 52 dolar/varile gerilerken Brent de 58 dolar/varilin altını gördü.

- Türkiye’de çelik konusunda sıkı rekabet devam ediyor. Türk üreticiler Hintli çelik üreticilerinin rekabetçi fiyatlarından, düşen hurda fiyatlarından ve talep eksikliğinden ötürü fiyatlarını indirmekteler. Bu arada çelik alıcıları da piyasayı takip ederken herhangi ciddi bir alım yapmıyorlar.

- Avrupa Birliği’nin buğday ihracatı Eylül ortası itibariyle 5,1 milyon ton ile bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 34 artış kaydetmiş durumda. Romanya halihazırda en büyük ihracatçı olurken, Fransa ikinciliği koruyor. En büyük alıcılar ise Cezayir, Suudi Arabistan ve Mısır oldu.

Kaynak: www.istfix.com


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Son Haberler

;