Nadir Alparslan: "2023 hedeflerimiz için deniz turizmi çok önemli"

  • 09.01.2020-08:55
  • - Son Güncelleme 10.01.2020-10:52
  • /
  • 0

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Ocak ayı Meclis Toplantısında meclis üyelerine hitap etti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Ocak ayı Meclis Toplantısına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan da katıldı.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde büyük bir deniz turizmi potansiyeli olduğunu dile getiren Nadir Alparslan: “2020 yılının ilk toplantısında bizi misafir etmenizden dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Türkiye’nin turizm potansiyeli ile hep övünmüşüzdür. Üç tarafımızın denizlerle çevrili olması ve Marmara gibi bir iç denize sahip olmamız bizim en büyük zenginliklerimizden birisi. Denizcilik ekonomik olarak büyük bir potansiyel. Denizde, deniz turizminden daha fazla faydalanmak temennisiyle 2020 yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

“HEDEF; 75 MİLYON TURİST”

Turizm sektörü hakkında Deniz Ticaret Odası Meclis Üyelerini bilgilendiren Nadir Alparslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Turizm sektörü devletimiz açısından stratejik sektör ilan edildi. Dünyanın turizm konusunda sayılı ülkelerinden birisi haline geldik. Bakanlık olarak dünyada turizm gelirleri ilk 10 arasında yer alan ülkeler neler yapmışlar, etki analizleri ne çerçevesinde çalışmalar yaparak diğer ülkelerde olup bizde olmayan Turizmi Geliştirme Ajansını kurduk. 2018 yılı itibariyle 29 milyar dolar olan turizm gelirlerimizi 2023 yılında 65 milyar dolara çıkartabileceğimizi 41 milyon olan turist sayımızı da 75 milyon olarak belirledik.  Tüm potansiyelimizi kullanarak sezonu 12 aya yayarak hedeflerimize ulaşmak istiyoruz.  Turizm açısından kıymetli olan ne varsa ülkemizde var. “

“DENİZ TURİZMİNDEN DAHA FAZLA PAY ALMAMIZ LAZIM”

Ege ve Akdeniz başta olmak üzere deniz turizminden daha fazla pay alınması gerektiğini dile getiren Nadir Alparslan, sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Turizmi Geliştirme Ajansıyla rakip ülkelerimizden daha iyi tanıtma adına iyi bir enstrümana sahip olduk. Ajansın faydalarını kısa zamanda görmeye başladık. Turizm değerlerini tanıtıyoruz. Böylelikle ülkemize olan talep ve nitelikli turistlerin ülkemize gelmesi artacak.

Turizmimizi çeşitlendirirken kültürel değerlerimizin son derece fazla olması ve dünyada 2 trilyon dolarlık turizm geliri var, 1,3 milyar insan seyahat artıyor. Bu potansiyelin farkında olarak stratejik çalışmalar yaparak daha fazla gelir elde etmek istiyoruz.

Haziran ayında çıkarttığımız yasa ile Yabancı bayraklı yatların ülkemize gelmesinde bir engel yok ama ticaret yapmalarını yasakladık. Yabancı bayraklı yatlar ülkemizde turizm faaliyetleri yapamayacaklar.

Ege ve Akdeniz başta olmak üzere deniz turizminden daha fazla pay almamız lazım. Dünyaya tanıtımını yaparak pazarımızı çeşitlendirmek, Ortadoğu ve Uzakdoğu gibi bölgelerde özel tanıtım yapma çalışmalarımız var. “

“2023 HEDEFLERİMİZ İÇİN DENİZ TURİZMİ ÇOK ÖNEMLİ”

Kruvaziyer turizmimiz 2016’daki daralmadan sonra 2018 ve 2019’da artış var. Hepimizin dört gözle beklediği Galataport Projemiz ve Yenikapı’da yapılacak kruvaziyer Limanı ile 2023’te 4 milyonun üzerinde turist sayısı ile ciddi bir gelir sağlayacağımıza inanıyoruz.

Çeşme ve Didim’de de deniz turizmine yönelik çalışmalarımız var. 2023 hedeflerimiz için Deniz Turizmi de çok önemli. Bundan sonra daha yakın ve istişare içerisinde deniz turizmini geliştirmek için beraberce çalışıp hedeflerimize ulaşacağız. “

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’a konuşmasının ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran teşekkür plaketi takdim etti.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;