PRÜ tarafından Suat Hayri Aka'ya 'Fahri Doktora' unvanı verildi

  • 03.10.2019-04:49
  • - Son Güncelleme 03.10.2019-04:49
  • /
  • 0

Piri Reis Üniversitesi tarafından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı eski Müsteşarı Suat Hayri Aka’ya ‘Fahri Doktora’ unvanı verildi.

Fahri Doktora Tevdi Töreni’nin başında Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, bir konuşma gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Oral Erdoğan, Türk denizciliğine katkılarından dolayı Üniversite Senatosunun Suat Hayri Aka’ya fahri doktora verilmesi kararı aldığını söyledi.

Oral Erdoğan’ın konuşması şu şekilde: Üniversitelerin en önemli görevi topluma hem bugün hem gelecek için fikir üretmek. Bu yönde düşüncesi olanlara o yolu açacak eğitimi öğretimi verebilmektir. Bilimsel çalışmalar yapmak, proje alanında işler yapmak ve onun yanında topluma akademik derecelerin yanı sıra eğitimler vermek. Bu sürecin ilk başında felsefe kavramını gerçekleştiren kavram doktoradır. Üniversiteler belirli kurallarla yapmaktadır. Üniversitelerin oluşumunu gelişimini destekleyen YÖK çerçevesinde yapılıyor. Doktora unvanını almak için fikir üretip tez yazıyoruz. Amacımız bir yeni fikri, bir kelime bile ekliyorsak saygıyla karşılamak gerekiyor. Yeterli durumda olmadığımızı gözlüyorum. Başarılı tezlerimiz de var ancak birçok daha katkı sağlamayan, benzer fikirleri tekrar gösterip hatta çalıntı yapılması durumu bizi üzüyor. Doktora tezleri başarılı olsun ki; bilim üretmemiz gerekiyor. Bugün Fahri Doktora töreni için bir aradayız. Bizim üniversitemiz kendisine tanınan mevzuat gereğince dünya ve Türkiye’de bilime katkı sağlayacak kişilere böyle bir payeyi vermeyi uygun görüyor. Amacımız denizciliği işin içine koymaktı.

Türk denizciliğinin önemli işler yapmasında öncülük yapan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Binali Yıldırım’a Fahri Doktora unvanı verdik. İsmet Yılmaz ve Ahmet Aslan’a da fahri doktoralar tevdi edildi.  Sayın Suat Hayri Aka’ya da fahri doktora unvanı vermemiz bugüne nasip oldu. Sayın Aka’ya Türk denizciliğini tanıtmak, Türk denizciliğinin daha fazla paylara sahip olması anlamında birçok uluslararası toplantıda Türkiye’yi öne çıkardığı değerlendirmelerinden dolayı Üniversite Senatomuz kendisine Fahri Doktora unvanı verilmesini uygun gördü. "

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Yercan ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ile birlikte, Suat Hayri Aka’ya fahri doktora belgesini takdim etti.

Fahri Doktora Belgesi'nin takdim edilmesinin ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi. Suat Hayri Aka'nın Türk denizciliğine önemli katkıları olduğunu dile getiren Tamer Kıran: "1990 yılının ikinci yarısında çalışma hayatına başladım. O yıllar koalisyon hükümetleri dönemi. Senede bir Ulaştırma Bakanı değişir. 18 ayda üç gemi yaptık. Her birine ayrı bir Ulaştırma Bakanı gelmişti.

2002 Kasım seçimleri sonunda gelen iktidar ve o iktidarın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 14 yıl hizmet etti. Denizcilik tarihimiz açısından önemli kilometre taşlarından bir dönemdi bu. Yapılması gereken faaliyetler ve regülasyonlar son derece efektif bir şekilde hayata geçirildi. Bütün bunları yaparken yanında iyi bir kadrosu vardı Ulaştırma Bakanımızın. Suat Hayri Aka, o kadronun en önemli unsurlardan biriydi. Her faaliyette önemli bir izi vardı. Genel anlamda çok büyük bir oranla sorunlarımızın çözülmesinde birçok imzası var. Fahri doktora unvanının kendisine çok yakıştığını ve uygun düştüğünü düşünüyorum. Hayırlı uğurlu olsun dileklerimi sunuyorum. Yeni görevinizde Sivil Havacılıkta önemli başarılar kaydedeceğinizi düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Daha sonra Piri Reis Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı alan Suat Hayri Aka, söz aldı. Suat Hayri Aka: "Genç bir üniversite olmasına karşı denizcilik eğitiminden güzide kuruluşlar arasında yer alan denizciliğimize büyük katkı sağlayan Piri Reis Üniversitesi’nde bulunmaktan son derece mutluyum. Denizciliğin içinde yetiştim. Uzak yol gemi zabiti olarak başladığım meslek hayatımda birçok ticari faaliyetin yanı sıra akademik ve idari kadrolarda yer aldım. Uluslararası kuruluşlarda denizciliğimizi temsil etmek ve haklarını savunmak nasip oldu. Denizciliğin içinde geçirdiğim 41 yıllık süreçte özelikle karar verici konumda olduğumda Türk denizciliğinin daha ileri ve gelişmesine yönelik düşüncelerim oldu. Fahri doktora unvanını layık görünmek benim için büyük bir onur." ifadelerini kullandı.

Türk ve dünya denizciliğini de değerlendiren Suat Hayri Aka'nın konuşması şu şekilde:

"Dünya denizciliği son yıllarda çok farklı bir yöne gidiyor. Sizde bu değişiklikleri izliyor ve yaşıyorsunuz. Gemi arz talebi sektörü etkileyen önemli unsurlardan bir tanesi. Bu durum navlunların ve şirketlerin karlılığının düşmesine neden oluyor. Denizcilik sektöründe şirket birleşmeleri artmaya başladı. Bu süreç sektör için neler getirecek takip ederek göreceğiz. Dünya deniz ticaret filosunun yüzde 80’ini oluşturan 30 ülke arasında 18. Sırada yer alan ülkemizin gerekli tedbirleri alması düşüncesindeyim.

Kuzey kutbundaki buzulların erimesiyle ticari gemiler yüklerini kısa sürede taşıma imkanına kavuştu. Buradan yapılacak ticaret 2025 yılında 75 milyon tona çıkacak. Dünya ticaret rotalarında önemli değişiklikler olacak. Sadece mesafeleri kısaltan koridor olmasının ötesinde anlamlar ifade ediyor. Dengeler dünya piyasalarında çok önemli değişikliklere gebe. BU süreci de yakından takip etmeliyiz.

Teknolojik gelişmeler sonucu gemi ve limanlarda kullanılan cihaz ve sistemlerde önemli değişiklikler olmakta. Gemilerde birbirleriyle bağlantılı sistem ve cihazlar kullanılmaya başlandı. Bir zamanlar rüya olan insansız gemiler 2030’larda görev alacak. Gemi adamlarının görev ve fonksiyonlarda önemli değişiklikler olacak. Üniversitelerimizin bu gelişmeler ışığında sistemlerini gözden geçirmeli.

Türk üniversiteler dil sorununun köklü bir şekilde çözmedikçe hep bir şeyler eksik kalacaktır. Bizzat sektör mensuplarının çağdaş bir bakış açısıyla idareyi zorlaması gerekmektedir.

Teknolojik gelişmelerle birlikte en sık duyduğumuz kavramlardan biri Endüstri 4.0. Köklü değişiklikler sunacak. Birçok alan Endüstri 4.0 uygulamaları ile yeniden şekillenecek. İhtiyaç duyacağımız insan kaynağının ileri düzeyde İngilizce bilmek olduğunu bize göstermektedir. Elde edilen bilgilerin bir arada tutulduğu Big Data ile sektör paydaşları gemilerin performansları gibi birçok datayı görüp zamanında önlem alabilecektir. Endüstri 4.0’ı üniversitelerimiz de yakından takip etmelidir.

Dijital çağ birçok kolaylığın yanı sıra birçok tehlikeyi de beraberinde getirmiştir. Sektör, bilgisayarlara ve yazılımlara çok fazla bağlandı. Siber Güvenlik çok daha önem kazandı. Sorunun minimuma indirilmesine yönelik sektör, üniversite ve idarenin ortak çalışması gerektiği kanaatindeyim.

Sigorta şirketleri tarafından beş yıl süreyle yapılan çalışmada deniz kazaların yüzde 75’i insan hatasından kaynaklanıyor. Otonom gemiler er geç hizmete girecek. Teknolojideki gelişme hızıyla uzaktan kontrol edilen otonom gemiler 2020, tam otonom gemilerin 2035 yılından itibaren hizmete girmesi bekleniyor. Ancak hukuki ve teknik düzenlemelere ihtiyaç var. Okyanusun ortasında insansız gemide yangın çıkarsa nasıl söndürülecek, gemi seferine nasıl devam edecek? Bu sorulara cevap bulunması önemlidir ama bunlar çok kolay sorular değildir. IMO ve sektör tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Üniversitelerimiz de bu konuda çalışmalar yapmalıdır. İdarenin sektör ve üniversitelerin desteğine bu konuda ihtiyacı var.

IMO kararında 1 Ocak 2020’den itibaren gemilerdeki sülfür miktarı yüzde  0.5’e düşürülmüştür. Kirliliği azaltıcı ve verimliliği yüksek yakıtlar kullanılacak. 2018’den bugüne kadar inşa edilmiş ve bundan sonra inşa edilecek gemileri yüzde 13’ü LNG kullanacak. Bu da sürdürülebilir çevresel hedeflere ulaşmaya katkı sağlayacaktır. Limanlarda yakıtların yanında elektrik de kullanılmaya başlandı."

Suat Hayri Aka’nın konuşmasının ardından protokol üyeleri, Piri Reis Üniversitesi’nin akademik kadrosu ve Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeler toplu fotoğraf çektirdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Son Haberler

;