Rıza Tuna Turagay, DTO Meclis Toplantısına katıldı

  • 07.11.2019-08:48
  • - Son Güncelleme 07.11.2019-08:48
  • /
  • 0

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kasım ayı Meclis Toplantısına katıldı.

Denizcilik sektöründe ülkemizin gurur verici konumda olduğunu belirten Rıza Tuna Turagay’ın konuşması şu şekilde. “Dünya ticaretinin yüzde 84’ü, Türk dış ticaretinin yüzde 89’u deniz yoluyla yapılıyor. 21.5 milyon DWT kapasitemiz, 80 tersanemiz var. Tersanelerde sipariş konusunda 4. sıradayız. Bunlar gurur verici rakamlar. Turizm gelirlerinin yüzde 20, az bir dilim değil. Biz Ticaret Bakanlığı olarak bu durumun farkındayız. Ticaret Bakanlığı olarak elimizden geldiğince destek olmak için gerekli gayreti göstereceğiz. “

“2019, zor bir yıldı”

“Türkiye, dış ticareti 2018 yılını 168 milyar dolarlık ihracatla kapattı. 2019, zor bir yıldı. Türkiye ekonomisinin çökertilmesine yönelik bir adım var. Çok önemli mesafeler kat ettik. Merkez Bankasının gösterge faiz oranı yüzde 24’lere kadar çıkmıştı, yüzde 14’e geriledi. Enflasyon da yüzde 8,5’e geriledi. Bir yandan enflasyon oranları gerilerken diğer yandan kurda bir denge yakalandı. Şu anda dengeleme dönemindeyiz. İnşallah 2020’den başlayarak yüzde 5’lik büyüme rakamlarına kavuşacağız. Sıkıntıları aşma konusunda gerekli gayreti ve öz veriyi gösterebilirsek hepsi aşılır.

“Dış ticaret açığımız geriledi”

İlk 10 ayda ihracatımız 148 milyar dolara çıktı. İthalatımız yüzde 13 civarında düştü. 173 milyar dolar civarında. Dış ticaret açığımız 23 milyar dolara geriledi. Bunlar az başarılar değil. Dünya ekonomisinin zor dönemler geçirdiği durumda biz bu başarıları yakaladık. Dünya ekonomisindeki büyüme hızında gerileme var. Avrupa Birliği pazarında da duraklama var. Faiz oranları negatife indi. Dünyada genel bir durgunluk eğilimi var.

“Brexit’ten etkilenmemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Ticaret savaşları aslında teknoloji savaşları. Çin, 2025 Made İn China stratejisi belirlemiş durumda ve ‘Ben kendime yeterli olacağım’ diyor. ABD, bunu tehdit olarak görüyor. İngiltere’de Brexit süreci var. Onlar da ne yapacağını bilemez konuma geldiler. 12 Aralık’ta yeni seçimler olacak. Brexit gerçekleşirse seçimden sonra ne olacağı ortaya çıkacak. Türkiye en çok etkilenen ülkelerden biri olacak. 2.4 milyar dolarlık bir kayba uğrayacağız. İngiltere’de ilgili bakanlıklarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ticaret anlaşması adına ne yapabiliyorsak bunun için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’a günün anısına plaket takdim etti.

Rıza Tuna Turagay, konuşmasının ardından, İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndaki Osmanlı donanmasında kadırga ve kalyonlar temalı ‘Sırdan Sırmaya Donanma-ı Hümayun’ adlı sergiyi gezdi.

KAYNAK: MARBOX.COM.TR


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Son Haberler

;