Selim Dursun: " Denizciliğimizin ekonomik büyüklüğü 17.5 Milyar doları aşmıştır"

  • 15.04.2019-11:46
  • - Son Güncelleme 15.04.2019-11:46
  • /
  • 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Mare Forum 2019'da yaptığı konuşmada Türk denizciliğinin son durumunu anlattı.

Selim Dursun'un Mare Forum'da yaptığı konuşma şöyle: “Denizin istihdam ve ekonomiye tarih boyunca büyük katkısı olmuştur. Bu pastadan pay almak için ülkelerin mücadelesi sürmektedir. Deniz ticareti ülkelerin stratejik planları arasında yer alıyor. Ülkeler arası rekabet kadar ülkeler arası ilişkilerin ekonomiye katkı sağlayacağı hepimizin malumudur.

Denizciliğimizin daha da gelişmesi, denizlerden sağlanan imkanları artması ve en etkin şekilde kullanılması bakanlığımızın öncelikleri arasındadır. Türk denizciliğini daha ileri taşımak için sektörümüzle birlikte çalışıyor. Dünya deniz ticareti, yüzde 4’lük büyüme ile 11.1 milyar tona ulaşmıştır. Denizcilik ekonomisi dünya ticaretinde önemli ve stratejik bir öneme sahip. Türkiye’miz de son 15 yılda gelişim adına büyük mesafeler kat etmiştir. 2017 verilerine göre dünyanın 18., Avrupa’nın da 7. büyük ekonomisine sahibiz. Güçlü ve bölgesinde lider bir ülke konumundayız. Bu istikrar denizcilik sektöründe de kendisini göstermiştir. Denizciliğimizin ekonomik büyüklüğü 17.5 Milyar doları aşmıştır.

Marka haline gelmiş yat inşa sektörüne sahibiz"

Dünya’da marka haline gelmiş yat inşa sektörüne sahibiz. Yıllık 2.5 dolarlık bütçeye ulaşmış durumdayız. Türkiye’de denizcilik sektörünün finansmanında artış gösteren finansman araçları da daha aktif bir şekilde rol almaya başlamıştır. Uygun finansman desteği sağlayacak kaynak çalışmaları bakanlığız koordinesinde devam etmektedir.

IMO’nun küresel sülfür limiti çalışmaları kapsamında çevrenin korunmasına ilişkin talepler öne çıkmaktadır.

"Teknolojik değişikliklere hazırlıklı olmalıyız"

Endüstri 4.0, yapay zeka, otonom araçlar, insansız gemiler günümüz literatürüne girmiştir. Bu gelişmeler lojistik yöntemleri de değiştirmiştir. Bu değişikliklere hazır olmak ve stratejilerimizi o yönde hazırlamalıyız.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında konteyner elleçleme kapasitemizin 32 milyon TEU’ya ulaşması hedeflerimiz arasında yer alıyor. Türk deniz ticaret filosunu yenileyerek dünya deniz ticareti hacminden daha fazla pay almayı hedeflemekteyiz. Bu hedeflere ulaşmak için denizcilik sektöründeki değişimi etkileyecek enerji verimliliği, yeşil gemi, yeliş liman gibi konuları iyi takip edeceğiz. Limanlarımız geliştirip, denizde can mal güvenliğini sağlayacağız."

KAYNAK: TURKDENİZ.COM


Son Haberler

;