Suudi Arabistan donanmasının yeni korveti suya indirildi

  • 16.11.2020-09:07
  • - Son Güncelleme 17.11.2020-05:28
  • /
  • 0

Suudi Kraliyet Deniz Kuvvetleri (RSNF) için inşa edilen beş AVANTE 2200 korvetinden ikincisi olan “Al Diriyah”, 14 Kasım 2020’de İspanyol gemi yapımcısı Navantia tarafından suya indirildi.

Suudi Kraliyet Deniz Kuvvetleri (RSNF) için inşa edilen beş AVANTE 2200 korvetinden ikincisi olan “Al Diriyah”, 14 Kasım 2020’de İspanyol gemi yapımcısı Navantia tarafından suya indirildi.

Sınıfının ilk gemisi; Al Jubail, 22 Temmuz’da aynı tersanede denize indirildi. Son gemisi 2024 yılında teslim edilmesi gereken AL SARAWAT programı, beş korvet yapımının yanı sıra, ilk geminin tesliminden itibaren beş yıllık hizmet ömrü desteğini beş yıl daha opsiyonlu olarak içermektedir.

Al Jubail sınıfı korvet (Avante 2200) 104 metre uzunluğa, 14 metre genişliğe sahip ve 102 mürettebat ve ek personeli alabilecek. 27 knot maksimum hıza ulaşabilecek gemi, diğer hususların yanı sıra 21 gün yetecek malzemeyi taşıma kapasitesine sahip olacak.

Korvetler, Navantia tarafından tasarlanmış başarılı platformların en yeni neslidir ve CATIZ Savaş Sistemi, DORNA Atış Kontrol Sistemi, NAVCOMS / HERMESYS Entegre Harici ve Dahili İletişim Sistemi, MINERVA Entegre Seyrüsefer ve Köprü Sistemi veya COMPLEX-SIMPLEX Entegre Yönetim Sistemi, Leonardo SUPER RAPID 76mm ana topu, Rheinmetall MILLENNIUM 35mm yakın-nokta silah sistemi, MTU tahrik motorları ve dizel jeneratörler gibi lisans altında Navantia tarafından üretilen ekipmanlarla birlikte gelmektedir.

Sözleşme, beş yıllık hizmet ömrü desteği ve entegre lojistik destek, operasyonel ve bakım eğitimi, savaş sistemi için eğitim ve eğitim merkezlerinin temini ve gemiler için yönetim sistemi, RNSF Cidde Deniz Üssü’ndeki gemilerin bakımı için sistemleri içermektedir.

Kaynak: Defence Turk


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;