Tamer Kıran: "Dünya'nın en büyük filo sıralamasında Türkiye, 15. sırada"

  • 07.11.2019-08:40
  • - Son Güncelleme 07.11.2019-08:40
  • /
  • 0

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Deniz Ticaret Odası Kasım ayı Meclis Toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Tamer Kıran, Türkiye ve dünyada yaşanan son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Tamer Kıran, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa’nın gelecek yıl da toparlanamayacağı görülüyor”

Tamer Kıran yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Küresel ekonomide önemli gelişmelerin olduğu bir ayı daha geride bıraktık. IMF Ekonomik görünüm raporunu aşağı doğru revize etti. Küresel ekonomik büyümenin yüzde 3,5’ten yüzde 3,4’e çekildiği belirtildi. Düşük büyümenin en önemli nedeni ticari ihtilaflar. ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi küresel gündemde yer almaya devam ediyor. Gerilimi azaltmak için adım attılar. Kasım ayında ara anlaşma imzalamak için çalışmalarını hızlandıracakları gündemdeyken Aralık ayına sarkacağı açıklandı. EURO Bölgesine bakıldığında Avrupa’nın gelecek yıl da toparlanamayacağı görülüyor. İngiltere’nin yarım asırlık AB ile ortaklığını bozup yeni düzene geçmesi kolay görünmüyor. ABD, Çin ve ABD’nin aldığı önlemler, dünyayı ekonomik olarak kıskaca almış durumda. Ticaret savaşları gelecek yıla da damgasını vuracak gibi. Ya savaş devam edip tüm dünyayı etkileyecek ya da ABD ve Çin görüşüp anlaşıp küresel bir rahatlama sağlayacaklar.

“TOBB olarak Barış Pınarı Harekatı’na tam destek verdik”

Barış Pınarı Harekatı, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdi. TOBB olarak harekata tam destek verdiğimizi duyurduk. Ülkemizin kararlı tutumu karşılığını buldu. ABD ve Rusya ile imzalanan mutabakat ile terör unsurlarına darbe vuruldu.

FİTCH’in Türkiye’nin kredi notunu negatiften durağana çevirmesi sevindirici oldu. Faiz indirimi konusunda özel bankaları daha gayretli olmaya davet ediyorum. “

Tamer Kıran daha sonra İMEAK Deniz Ticaret Odası Kasım ayı meclis toplantısına katılan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’a Türk denizcilik sektörünün son durumu hakkında bilgi verdi.

Tamer Kıran’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

2018 yılında dünya deniz ticaretinin yüzde 84’ü ülkemizin dış ticaret yüklerinin yüzde 89’u deniz yoluyla yapılmıştır.

2019 dünya taşımacılık filosu 1.940.000.000 DWT’dir. Dünyanın en büyük filo sıralamasında Türkiye, 15. Sırada yer almakta.

Liman ve iskelelerimizde 2018 yılında 460.000.000 ton yük elleçlenmiştir.

Faal tersane sayımız Ağustos ayı itibariyle 80 tersaneye ulaşmış durumda.

Deniz Turizmi, turizm gelirleri içinde önemli bir paya sahip. Deniz Turizmi, ülkemizin turizm gelirlerinin yüzde 20’sine sahip.

Kruvaziyer turizmi hızla gelişmekte. 2015 yılında 1200 civarında cruise gemisi gelirken bu sayı 250’lere kadar düşmüştü. 2020 yılı ile ilgili yapılan rezervasyonlar bizleri umutlandırıyor.

KAYNAK: MARBOX.COM.TR


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Son Haberler

;