Vaka ve üretim artışı petrolü dizginleyecek

  • 29.09.2020-09:30
  • - Son Güncelleme 29.09.2020-09:30
  • /
  • 0

Güney Kafkasya’daki gerilimler ve ekonomilerdeki ılımlı iyileşmenin sürmesiyle dün yükselse de, küresel petrol talebine ilişkin görünüm COVID-19 vakaları arttıkça bozuluyor. 

Salgında vaka sayılarının yeniden artışa geçmesiyle küresel petrol tüketimine ilişkin öngörülerin bozulması, fiyatları baskılıyor. Küresel petrol fiyatları, son dört haftanın üçünde düşüş kaydetti. Brent’in son altı ayın, Batı Teksas Petrolü’nün ise nisan sonrasında ilk aylık düşüşünü yaşaması öngörülüyor. Goldman Sachs, Brent petrolün yılsonunda 49 dolara geleceği, 2021’in üçüncü çeyreğinde ise 65 dolar/varilden işlem göreceği tahmininde bulundu. Dünya genelinde hızla artan COVID-19 vakalarının küresel petrol tüketimine ilişkin öngörüleri bozması, küresel petrol fiyatlarının son dört haftanın üçünde düşüş kaydetmesine neden oldu. Brent’in son altı aydır ilk kez aylık düşüş kaydetmesi, Batı Teksas petrolünün ise nisandan bu yana ilk aylık düşüşünü yaşaması öngörülüyor. Ancak petrol fiyatlarını yükseltebilecek bazı gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor. Goldman Sachs Brent petrolün yıl sonuna 49 dolara gelmesini, 2021’in üçüncü çeyreğinde ise 65 dolar/varilden işlem görmesini öngörüyor.

Rus bakan: Talep krizinde birlikte hareket etmeliyiz

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, pazar günü küresel enerji sektöründeki tüm oyuncuları, pandemi nedeniyle yaşanan talep kriziyle mücadelede birlikte hareket etmeye çağırdı. G20 enerji bakanlarına online bir etkinlikte konuşan Novak, küresel petrol talebinin bu yıl yüzde 10 düşeceğini, bunun şirketlerin üretim yatırımlarını yüzde 25 ila 30 azaltmasına neden olduğunu söyledi. Kısıtlamaların kalkmasıyla talepte iyileşme olsa da, Avustralya merkezli ANZ analistlerine göre artan vakalar talepteki iyileşmeyi riske atıyor. Ayrıca İran ve

Libya’dan küresel petrol pazarına çıkan ham petroün artması da fiyatlar üzerinde baskı oluşturan bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sektreteri Muhammed Barkindo da önceki gün yapılan G20 etkinliğinde ticari petrol stoklarının son beş yılın ortalamasının üstünde seyredeceğini söyledi. Barkindo stokların gelecek yıl bu seviyenin altına ineceğini öngördüklerini belirtiyor. Ayrıca OPEC üyesi İran'ın üretiminin artmaya devam etmesi ve Libya'nın sekiz ay aradan sonra piyasaya ortalama 1 milyon varil petrol arz etmesi de fiyatları olumsuz etkiliyor.

Güney Kafkasya gerilimi de stres unsuru

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan askeri gerilim ise küresel petrol ve doğalgaz boruhatlarının koridoru niteliğindeki Güney Kafkasya bölgesinin istikrarına gölge düşürdüğünden, fiyatları yükselten bir etki yaratıyor. ABD Emtia Vadelileri İşlem Komisyonu (CFTC) 22 Eylül’le biten haftada yatırımcıların ABD petrolü vadelilerindeki net uzun pozisyonlarını artırdıklarını belirtiyor. ING analistleri yatırımcıların Suudi petrol bakanının petrol piyasasında kısa pozisyona geçilmemesine ilişkin uyarısının yatırımcılarla uygulanıyor olabileceği değerlendirmesini yapıyor. Ancak söz konusu hafta petrol piyasasındaki alımların büyük kısmının kısa pozisyonlardan oluştuğu belirtiliyor.

Norveç’teki grev fiyatları destekleyebilir

ING analistleri, talebe ilişkin görünümün bozulması sürecinde fiyatları destekleyebilecek tek etkenin OPEC dışı üreticilerden Norveç’te günde 900 bin varillik üretimi kesintiye uğratabileceği öngörülen işçi grevi olduğunu söylüyor. Norveç Petrol ve Gaz Birliği (NOG) cuma yaptığı açıklamada işçilerin 30 eylülde üretimi 900 bin varil/gün azaltacak bir grev yapabileceğini duyurmuştu.

Güçlü dolar da fiyata yön verecek

Brent dün TSİ 16:00 itibariyle yüzde 1’e yakın yükselişle 42,31 dolar/ varil düzeyinden işlem gördü. WTI ise aynı saatlerde yüzde 1’e yakın yükselişle 40,61 dolar/varil seviyesinden alınıp satıldı. BNP Paribas analisti Harry Tchilinguirian ise “Dolardaki güçlü seyir ve makroekonomik belirsizlikler küresel petrol piyasasının bu haftaki gündemini baskılamaya devam edecek” diyor ve güçlenen doların fiyatlardaki düşüşü dengelediğini ekliyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;