Yabancı armatörlerin Türkiye'ye ilgisi devam ediyor

  • 25.06.2020-09:19
  • - Son Güncelleme 25.06.2020-10:57
  • /
  • 0

Deniz taşımacılığında dünya liderlerinden olan Fransız CMA CGM Grubu, 10 Temmuz’da Türkiye ile Tunus'u grubun Malta ana aktarma limanı aracılığıyla birbirine bağlayan TURMED servisine Taranto'da (İtalya) yeni bir uğrak ekleyeceğini duyurdu. Bu yeni uğrak ile CMA CGM, Türkiye ve İtalya’yı sadece üç gün transit süre ile birbirine bağlayacak.

Taranto Limanı'ndan günlük tren servisleri ile ayrıca Orta ve Kuzey İtalya'ya, özellikle Milano, Piacenza, Bologna, Jesi ve Marcianise şehirlerine hızlı ve verimli kapıdan kapıya hizmet sağlayacak. TURMED servisi, Tunus'un yanı sıra CMA CGM Grubu'nun bir aktarma merkezi olan Malta Limanı’na da uğrayarak grubun beş kıtada 420'den fazla limana ulaşan küresel hizmet ağına da erişim sağlıyor.

Yeni hat ile ilgili açıklama yapan CMA CGM yetkilileri, Covid-19 sonrası Türkiye’nin ticaret hacminin pozitif olarak etkileneceğini öngördüklerini vurgulayarak, “CMA CGM, Türkiye’nin Akdeniz ve Kuzey Avrupa ihracatlarını desteklemek adına çeşitli servislerinde kapasite artırıyor” ifadelerine yer verdi.

CMA CGM, TURMED servisini yenileyerek, güvenilir, kapıdan kapıya hizmet sunmayı amaçlayan stratejisini sürdürürken, müşterilerinin karbon ayak izlerini azaltmalarına olanak tanıyan yeni bir çevre dostu ulaşım alternatifi sunmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin önde gelen denizcilik gruplarından Yıldırım Holding’in CMA CGM’de yüzde 24 hissesi bulunuyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;