İlker Aycı'dan DTO üyelerine çağrı!

  • 10.05.2019-02:47
  • - Son Güncelleme 10.05.2019-02:47
  • /
  • 0

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır Başkanlığında yapıldı. Bu ayki toplantıda Türk Hava Yolları ve Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da katıldı.

İlker Aycı, Meclis toplantısında Deniz Ticaret Odası üyelerinden Hizmet İhracatçıları Birliği’ne üye olmalarını istedi. İlker Aycı Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: 

"HİZMET İHRACATI ÜRETİMİNDE CİDDİ BİR GELİŞME SÖZ KONUSU"

“Hizmet İhracatçıları Birliği 2018 yılı Mayıs ayında kuruluşunu tamamladı. Kuruluşu tamamlayarak ilk seçimimizi yaptık ve Yönetim Kurulumuzu oluşturduk. Hizmet İhracatçıları Birliği hususunda ülkemizdeki bilincin, şuurun artırılması, bu konudaki dayanışmanın artırılması ve bunun yanı sıra ülkelerin ekonomilerinde bugün geçmişe oranla sanayileşmenin ve sanayi üretiminin giderek paylarında düşüş ve hizmet ihracatında, hizmet ihracatı üretiminde ciddi bir gelişme söz konusu. Dünyanın sanayileşmiş ülkeleri olarak gördüğümüz önemli ekonomilerde bile bugün Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde bile hizmet ihracatı yüzde 35’lere gelmiş durumda. Almanya’nın bile yüzde 20’lere dayanmış durumda. Çin ve Rusya gibi ülkeler de bugün hizmet ihracatını artırmak üzere hizmetler sektörünü büyütmek ve ekonominin bu alanında da gelişmek üzere birbiri ardına yeni yatırımlar, yeni projeleri devreye sokmakta, yeni teşvik sistemleri ile rekabetçi olmaya çalışmaktalar.

"İŞ GÜCÜNDEN ÖNEMLİ FAKTÖRLER VAR"

Hizmet ihracatçılarının en önemli özelliklerinden bir tanesi ekonomideki prodüktivitenin ve aynı zamanda verimliliğin artışında çok etkin olan sektör olmaları. Özellikle dayandığı iki ana unsur var. Bunlardan bir tanesi çok önemli teknolojik bacak yani teknoloji sektörü, bilişim sektörü de bugün hizmet sektörlerinin altında bulunmakta ve bugün bizim ana komitelerimizden biri de odur. Şu anda Hizmet İhracatçıları Birliğimizin içerisinde temsil edilmektedir. Bütün dünyada en önemli alanlardan bir tanesini bu teşkil etmekte Hizmet İhracatçıları Birliği açısından yaptığımız çalışmalarda bunları müşahede ettik. Teknolojinin yanında bir başka husus da şüphesiz tüm dünyada artık iş gücünün önemi geçmişte üretim faktörleri arasında ne kadar önemliydi hepimiz çok iyi biliyoruz. Bugün gelinen dünyada iş gücünden daha da önemli bir diğer faktör var ki; artık ürünün tasarlanması ve bunun bütün dünyaya dağıtılması. Yani lojistik ve taşımacılık sektörü, ulaştırma tüm dünyadaki teknoloji ile birlikte bu işin bir diğer en önemli bacağı. Biz eğer bundan bahsediyorsak da şüphesiz bunun adresi ve yeri Deniz Ticaret Odası. Salih Zeki Bey, sağ olsunlar sizin adınıza temsilen Hizmet İhracatçıları Birliği’nde Yönetim Kurulumuzda bulunmakta ve Komite Başkanı olarak da kendisi  bizi buraya sizin davetliniz olarak davet ettiler. Amacımız, niyetimiz bir miktar size hizmet sektörünün önemini Hizmet İhracatçıları Birliği ile birleştiği takdirde, bizim içimizde olduğu takdirde malum birlikten kuvvet doğar.

"BİRLİĞİMİZ SEKTÖR ADINA ADIMLARIN EN GÜÇLÜ ATILACAĞI KANALLARDAN"

Bir araya geldiğimizde ve aynı noktaya damladığımızda nasıl birlikte çeliği deleceğimizi, nasıl dünya pazarlarında birlikte tutunacağımızı, nasıl yeni pazarlar açacağımızı, nasıl firmalarımızla birlikte Hizmet İhracatçıları Birliği altında beraberce çalıştığımızda birlikte yeni ufuklar bulmak üzere nasıl birlikte beyin fırtınaları yapacağımızı, sektörel anlamda bizi geliştirecek, gerek sektörün diğer kuruluşlarıyla gerek Ankara ile hükümetimizle olan diyaloğumuzda ufuk açıcı adımların atılmasında sektör adına görüşlerimizi en kuvvetli biçimde iletebileceğimiz elimizde bir kaynak olduğunu belirtmek isterim.

Bu kanalı birlikte kullanıp büyüttüğümüzde, bu köprüyü birlikte kurduğumuzda biz birlikte olduğumuzda neleri başarabileceğimizin en küçük örneklerinden bir tanesini huzurlarınızda ben eğitim sektörümüzle ifade etmek isteyeceğim. Mustafa Aydın Bey, bizim Eğitim Sektör Başkanımız. Kendisi biz birliği kurduğumuzdan beri her toplantıda eğitim ile ilgili bir konuyu mutlaka vurgulamadan geçmiyor. Artık hepimizin mıh gibi kafasına çakıldı ki eğitimle ilgili nerede bir karar alıcı görsek bunun lobisini yapmadan duramıyoruz. Hepimizin başındaki mesele şuydu; Yurtdışından öğrenci getirme. Üniversitelerimiz özellikle son 20-30 yılda çok ciddi büyüdü. Rahmetli Özal’dan bu tarafa atılan adımlar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşan yeni üniversitelerle ilgili atılan adımlar bizi bugünlere getirdi. Bugün çok ciddi bir üniversite kapasitemiz var. Bu eğitim konularımızın da sadece içeriden üniversiteye öğrenci almak suretiyle başarılı olması ve dünyada rekabet etmesi bize kafi gelmiyor. Artık tüm dünyada da çok ciddi eğitim pastası var. Uluslararası öğrenci trafiği var. Bu trafikten de pay almamız gerekiyor. Adeta bir eğitim turizmi var. Bu insanları ülkemize getirip eğitim kurumlarımıza aldıktan sonra bu insanlar okulu bitirdiklerinde bir miktar sizin ülkenizde kalıp sizin kurumlarınızda, şirketlerinizde çalışmaya başlıyor. Bir süre sonra kendi ülkelerine döndükten sonra da adeta sizin ülkenizin, sizin şirketinizin, sizin mal ve hizmetlerinizin oradaki büyükelçileri haline dönüşüyorlar. Bu sizin ülkenizde eğitim aldığından, dilinizi öğrendiğinden dolayı da ticaret yapmaya kalktığında da iş yapmaya kalktığında da yüzü hep size dönük insanlar üretiyorsunuz. Bir yandan o ülkelerle çok ciddi bağlar üretiyorsunuz hem de bir yandan adeta kendinize o ülkelerde yeni pazarlar üretip bu pazarlarda sizi temsil edecek insanları yetiştirmiş oluyorsunuz. Kendi kafa yapınızla, kendi kültürünüzle, dünyaya bakışınızla onları tanıştırıp onları bununla mücehhez hale getiriyorsunuz. Bu bakımdan eğitim sektörümüzün olmazsa olmazlarından bir tanesi olarak gördüğümüz uluslararası öğrenci kontenjanları konusundaki sıkıntımızı nasıl aşacağız diye Mustafa Aydın Bey bizi dertlendirdi. Bu derdin peşinden koştuk.

"DAHA FAZLA İNSAN YETİŞTİRMEYE İHTİYACIMIZ VAR"

Ankara’nın kapısını aşındırdık. Gerek YÖK Başkanımız gerek Milli Eğitim Bakanımız gerek Hazine ve Maliye Bakanımız gerekse Cumhurbaşkanımızın destekleri oldu. Nihayetinde sınırlar kalktı. Şu anda yabancı öğrenci noktasında Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri hariç burası özerk fakülteler malum, buralarda bizim kontenjanımız bizim ülke olarak daha fazla insan yetiştirme ihtiyacımız var. Bunların dışından kalan tüm alanlar açıldı. Kararnamesi de geliyor. Hizmet İhracatçıları Birliği olarak Mayıs ayından bu tarafa geçtiğimiz bir yıl içerisinde pek çok sektör ile ilgili küçük küçük adımlar atmaya çalıştık. Eğitimin ana sorunlarından birinin çözülmesinde Hizmet İhracatçıları Birliği sessiz sedasız düşük profil çalışarak işi bitirdik. Ankara’ya müteşekkiriz. Hükümetimize de müteşekkiriz. Ama geriye diğer sektörlerin meseleleri kaldı. İşimiz bitmedi. Özellikle geçtiğimiz günlerde eğlence sektöründe, sinema sektöründe faaliyet gösteren branşımızda da Fatih Aksoy Bey son derece yoğun bir mesai veriyor. Bizler de ona destek oluyoruz. Turizm sektöründe yine çok önemli meselelerimiz var. Türkiye’nin özellikle turizmdeki arttırmaya çalıştığımız gelirlerin ve daha katma değerli, Türkiye’ye daha fazla gelir getirecek daha değerli ziyaretçileri buraya çekebilmenin gayreti içindeyiz. Tüm ziyaretçiler değerlidir. Derdimiz özellikle Türkiye’ye harcama gücü fazla bir de kendisi geldikten sonra kanaat önderi gibi arkasından çok daha fazla insanı etkileme kapasitesine sahip insanların ülkemizi ziyaret etmesi. Bunun sağlanması açısından da turizm sektörü ile ilgili komitemiz yoğun bir çaba sarf ediyor. 

"TEŞVİKLERİN ARTTIRILMASI HUSUSUNDA BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ LAZIM"

Lojistikçiler var bizde, havacılar var. Gelin görün ki eksik kaldığımız tarafı Salih Zeki Bey ısrarla hatırlattı ki, ‘Bu işi gelip Deniz Ticaret Odası’nda anlatmanız, üyelerimizi davet etmeniz lazım’ dedi. Hizmet İhracatçıları Birliği içerisine girdikten sonra hizmet ihracatındaki döviz getirici işlemlere verilen teşviklerin arttırılması hususunda da birlikte çalışmamız lazım. Çok büyük oranda teşviklerin neredeyse yüzde 99.9’u  mal ihracatçılarına gidiyor. Bizim için orası da çok önemli. Onların biri diğerinden önemlidir diye bir iddiamız asla olamaz. Biz Hizmet İhracatçıları Birliği olarak dünyada hizmet ihracatının bugün en hızlı döviz getiren ve en hızlı döviz getirecek şekilde yatırım yaptığınızda size geri dönüşü olan bir alan olduğundan dolayı ve en hızlı biçimde teknoloji ve dağıtımı yani nakliyeyi başardığınızda karayolu ile, deniz yolu ile hava yolu ile, demir yolu ile dünyaya en hızlı şekilde ürettiklerinizi iletebildiğinizde en hızlı size geri dönüşü sağlayan alan burası. Siz Deniz Ticaret Odası’ndaki değerli üyelerimiz sizlerin bize katacağı değer ile bizim Ankara’ya özellikle hizmet ihracatı konusunda daha fazla destek alabilmemiz konusunda sesimizi daha iyi duyurmamız, beraberce sektörel akılcı önerileri Ankara’nın gündemine getirebilmemiz ve beraberce bunu savunabilmemiz mümkündür. Beraber olduğumuzda, sorunların peşinden koştuğumuzda bu konularda çok samimi şekilde akılcı öneriler ve tüm akılcı öneriler etki edecek ve herkesi etkileyecek önemli çalışmalar hususunda hepimizin donanım sahibi olması ve aldığımız bilgilerle de oturup karar alıcılarla birlikte kaynakların en doğru yönde kullanılabilmesi hususunda onları ikna etmemiz lazım.  

Türk Hava Yolları ve Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’ya konuşmalarının ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran tarafından plaket takdim edildi.

TURKDENİZ.COM


Son Haberler

;