İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX), son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı

  • 09.11.2020-11:08
  • - Son Güncelleme 16.11.2020-11:09
  • /
  • 0

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da kazançlarını sürdürdü ve yükseliş serisini bir ayın üzerine taşıdı. Endeks 578 puanla bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

- Birleşik Krallık merkezli IHS Markit bu hafta nihai satın alma yöneticileri endeksi verilerini açıkladı. Bu veriler endüstriyel ve ticari faaliyet görünümü açısından önemli bir gösterge olarak kabul edilmekte. IHS Markit’e göre, avro bölgesi imalat PMI verisi Ekim ayında 54,8 puana yükseldi. Endeks, Eylül ayında 53,7 puan idi. 50 puanın üzerinde yer alan değerler aktivitede artışa, 50 puanın altında kalan değerler ise daralmaya işaret ediyor.

- Almanya’daki imalat faaliyetleri neredeyse son üç yılın zirvesine çıktı ve 58,2 puanı gördü. Benzer şekilde Avusturya ve İtalya’da da imalat PMI’ları 54 puan ile son yılların zirvesini gördü. İspanya ve Fransa’dan gelen endeksler ise sırasıyla 52,5 ve 51,3 puan seviyelerinde yer aldı.

- Avro Bölgesi de üçüncü çeyrekte yüzde 12,7’lik bir büyüme kaydederek çeyreklik bazda büyüme rekoru kırdı. Ekonomistler yüzde 9,6 artış bekliyordu. Fransa, İtalya ve İspanya ekonomileri çift rakamlı büyürken Almanya’nın çeyreklik büyümesi yüzde 8,2 oldu. Öte yandan ekonomiler tekrar Koronavirüs dolayısıyla kapanmaya başladığından yeni yıl ile birlikte büyümelerin terse dönmesi söz konusu olabilir.

- Petrol fiyatları bu hafta Birleşik Devletler seçimleri ile Koronavirüs haberlerinden etkilendi. Batı Teksas tipi ham petrol 37 dolar/varilden 39 dolar/varile çıktı sonrasında ise tekrar 38 dolar/varile kadar geriledi. Brent de benzer hareketle 39 dolar/varilden başladığı yükselişte 41 dolara kadar geldi ancak haftayı 40 dolar/varilde bitirdi.

- Üre fiyatları Hindistan’ın kuvvetli talebiyle yeniden destek buldu. Archer Daniels Midland’ın raporuna göre geçen hafta tek seferde 2 milyon tonluk üre ihalesi sonuçlandı. Buna paralel olarak Avrupa’da üre ve amonyum nitrat fiyatları stabil seyretti.

- Mısır’da yerel inşaat çeliği talebi eylül ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 35 arttı. Bu artışta hükümetin inşaat sektörü üzerindeki kısıtlamaları azaltması etkili oldu.

Kaynak: www.istfix.com

 


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
;