100 düzensiz göçmeni kurtaran Türk sahipli gemi, göçmenleri teslim edecek ülke arıyor

100 düzensiz göçmeni kurtaran Türk sahipli gemi, göçmenleri teslim edecek ülke arıyor

Türk sahipli UGUR DADAYLI isimli genel kargo gemisi, Tunus açıklarında yaklaşık 100 kadar düzensiz göçmeni kurtardı.

Tunus’un Sfax ve Souuse limanları arasında taşımacılık yapan Türk sahipli UGUR DADAYLI isimli gemiye, Malta MRCC’den bir bot içinde onlarca düzensiz göçmen olduğu bilgisi verildi.

UGUR DADAYLI gemisi, Malta MRCC tarafından göçmen botunun olduğu konumun koordinatlarının gönderilmesinin ardından bölgeye giderek yaklaşık 100 düzensiz göçmeni kurtardı.

Batmak üzere olan bottaki yaklaşık 100 düzensiz göçmen kurtarılarak durum Malta MRCC’ye bildirildi.

Turkdeniz.com’un edindiği bilgilere göre; sağlık durumları iyi görünmeyen düzensiz göçmenlerin Malta’ya teslim edileceği bilgisi Malta makamları tarafından kabul edilmedi.

GÖÇMENLERİ KURTARAN GEMİ MÜRETTEBATININ BAŞINA GELMEDİK KALMADI

Maltalı yetkililer; düzensiz göçmenlerin kurtarıldığı en yakın bölge olan Tunus’a teslim edilmesi yönünde görüş bildirdi. Fakat Tunus da düzensiz göçmenleri kabul etmeyeceğini ifade etti. Gemide gergin halde bekleyen göçmenler, geminin Malta yerine Tunus’a gitmesi durumunda gemi personeline zarar vereceklerini söyleyerek mürettebatı tehdit etti. 

Kesici alet taşıyan göçmenler, Malta’ya gitmek istediklerini, isteklerinin gerçekleşmemesi durumunda kendilerine ve gemi mürettebatına zarar vereceklerini söylediler.

Tunus açıklarında bulunan UGUR DADAYLI gemisi, batmak üzere olan bottan kurtardığı 100 kadar düzensiz göçmeni teslim edecek ülke arıyor.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM