17 GÜNDE UKRAYNA LİMANLARINDAN 622 BİN TONDAN FAZLA TAHIL SEVKİYATI YAPILDI

17 GÜNDE UKRAYNA LİMANLARINDAN 622 BİN TONDAN FAZLA TAHIL SEVKİYATI YAPILDI

Milli Savunma Bakanlığı, Tahıl Koridoru’ndan 17 günde 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı yapıldığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından Tahıl Koridorunun açılışından şimdiye kadarki zamanda geçen süreç ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Hazırlanan görselde şu ifadeler kullanıldı:

“ÜLKEMİZİN YOĞUN GAYRETLERİ SONUCU”

Tahıl krizinin çözümü için ilk adım 22 Temmuz 2022’de Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” ile atıldı.

27 Temmuz 2022 – MÜŞTEREK KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan anlaşma sonrası Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl sevkiyatını planlayacak ve koordine edecek olan Müşterek Koordinasyon Merkezinin (MKM) İstanbul’daki ofisinin açılışını gerçekleştirdi.

-         Tamamen insani bir görev için çalışan MKM’nin koordinasyonunda, tahıl gemileri yoğun çalışmalar sonucunda sevkiyatlarını aralıksız sürdürüyor.

-         - Anlaşma sonrası sevkiyata başlayan ilk gemi 1 Ağustos 2022’den Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan hareket eden Sierra Leone bayraklı RAZONI isimli gemi oldu. Lübnan’a gitmek üzere 27 bin ton mısır ile İstanbul’un kuzeyine gelen gemi, Müşterek Koordinasyon Merkezinin denetiminin ardından seyrine devam etti.

         - 1 Ağustos’tan bu yana toplam 43 gemi tahıl sevkiyatı için seyre çıkarken bunların 25’i Ukrayna limanlarından çılış yaptı. 18 gemi ise tahıl sevkiyatı için Ukrayna limanlarına gitti.

- Şu ana kadar Ukrayna Limanlarından 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleşti.

  • 1 Ağustos’tan bu yana 43 ticari gemi sevkiyat için denizlerde

TURKDENİZ.COM