20 TEU KAPASİTELİ SIFIR EMİSYONLU KONTEYNER GEMİSİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Kaliforniya merkezli deniz teknolojisi girişimi Boundary Layer Technologies, sıfır emisyonlu konteyner gemisinin konsept tasarımını ortaya çıkardı.

Şirket, Argo ismi verilen gemileri Asya içi ticaret yolları boyunca hava taşımacılığının yerini alabilecek sıfır emisyonlu nakliye hizmeti kurmak için işletmeyi planlıyor.

40 KNOT SEYİR HIZI YAPABİLECEK

Argo, 200 ton brüt yük kapasitesine, 1.500 deniz mili kadar menzile ve geleneksel konteyner gemilerinin iki katı olan 40 knot seyir hızına sahip. Bu veriler ışığında taşıma süreleri hava taşımacılığına oranla 15 ile 24 saat daha yavaş ancak hava taşıma ücretlerinin yüzde 50’si oranında olacak.

Argo, iki gövdesi içinde sıvı olarak depolanan yeşil hidrojen  ve yakıt hücreleri tarafından destekleniyor. Argo , Schneider Electric'te Küresel Tedarik Zinciri, Lojistik ve Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Stuart Whiting'e göre, hava taşımacılığının yanı sıra diğer nakliye modlarını değiştirmek için de kullanılabilecek.

33,5 METRE UZUNLUĞA SAHİP

33,5 metre uzunluğa ve 20 TEU kapasiteye sahip olacak Argo’nun, geleneksel konteyner gemilerine oranla çok küçük olmasına rağmen tedarik zincirindeki birçok sorunu çözeceği öne sürülüyor.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM