40 YILDIR OKULU OLMAYAN KÖYE TÜRK OKULU

40 YILDIR OKULU OLMAYAN KÖYE TÜRK OKULU

Kartal merkezli sivil toplum kuruluşu Altın Oran Derneği, Bosna Hersek Federasyonu’nda eğitim göremeyen çocuklar için bir ilkokul ve kültür merkezi yaptırdı.

40 yıldır okul binası olmayan Busovaça’ya bağlı Gornja Rovna Köyü’nde yaptırılan 600 metrekare kapalı alana sahip ilkokulun yapımında kullanılan malzemelerin büyük çoğunluğu Türkiye’den tırlarla taşındı. Aynı zamanda Busovaça Belediyesi irtibat merkezi olarak kullanılacak binada eğitim öğretim Türkiye’den giden dernek yetkililerin katılımıyla başladı. Okulda 3 köyden 6-11 yaş aralığındaki 50 öğrenci eğitim görecek.


 
Altın Oran Derneği sessiz kalamadı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı işbirliğiyle; Afrika kıtasında su kuyuları, Türk soydaşların yaşadığı ülkelerde hastane tadilatları, tıbbi eğitim çalışmaları, ihtiyaç sahiplerine gıda ve sosyal yardım projeleri gerçekleştiren Altın Oran Derneği, Bosna Hersek Federasyonu’nda bir köyde okul ihtiyacı olduğunu öğrenince harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde işe koyulan dernek üyeleri Bosna Hersek Federasyonu, Orta Bosna Kantonu’nda (Srednjobosanski Kanton), Busovaça’ya bağlı Gornja Rovna Köyü’ndeki çocukların okul ihtiyacını karşılamak için Mayıs 2019 tarihinde inşaata başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıl süren inşaatın malzemelerinin büyük çoğunluğu Türkiye’den tırlara yüklenerek Gornja Köyü’ne gönderildi.  200 m2 temel üzerine 2 katlı yapılan okul binası toplam 600 m2 kapalı alana sahip oldu. Okulun zemin katında 2 derslik, müdür ve öğretmen odası, laboratuvar, müzik sınıfı bulunurken Busovaça Belediyesi’nin de irtibat ofisi yapıldı. Gornja köylüleri için halk eğitim ve kültür merkezi katında ise çok amaçlı kütüphane ve konferans salonunun yanı sıra el sanatları ve tekstil atölyeleri düzenlendi.

Ortak Tarih Vurgusu

Altın Oran İlkokulu ve Kültür Merkezi’nin eğitime başladığı ilk gün Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, Saraybosna Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşavir Salim Donat, Busovaça Belediye Başkanı Asım Mekiç, Altın Oran Derneği Başkanı Dr. Hasan Kasap ve dernek üyeleri ile Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Müdürü Mehmet Akif Yaman, Busovaça’da hazır bulundu. Başbakan Tahir Lendo, “Orta Bosna Kantonu olarak 40 yıldır okulu bulunmayan kasabaya bu hizmeti unutmamız mümkün değil.” dedi. Altın Oran Derneği Başkanı Dr. Hasan Kasap ise, “Osmanlı’dan koparıldıktan sonra bile Çanakkale’ye gelip şehit olan Boşnakları biliyoruz. İyi ve kötü günde kardeş olduğumuz için kardeşliğimizin sembolü olarak inşa ettiğimiz okul, Bosna’nın gül yüzlü çocuklarına bilim yuvası olsun isteriz.” diye konuştu. Emeği geçen işçilerin yanı sıra okulun eğitim yılına yetişmesi için çabalayan Cengiz Bölükbaşı’na teşekkür plaketi verildi.

KOSDER Kurucu Üyesi ve Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Altın Oran Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kocabaş da açılışta yer aldı.

Hüseyin Kocabaş açılış töreninde yaptığı açıklamada: "Okulun açılması için destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: denizkartali.com