5 ÜLKEDEN KONTEYNER TAŞIMACILIĞINDA 'TEKELLEŞME'YE KARŞI İŞBİRLİĞİ

5 ÜLKEDEN KONTEYNER TAŞIMACILIĞINDA 'TEKELLEŞME'YE KARŞI İŞBİRLİĞİ

Aralarında ABD ve İngiltere'nin de bulunduğu beş ülke ülke, yükselen konteyner taşımacılığı piyasasındaki potansiyel rekabet karşıtı davranışları izlemek için işbirliği yapma kararı aldı.

''Five Eyes'' olarak anılan ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda'nın bulunduğu topluluk, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar ışığında dünya çapındaki armatör firmaları izleyeceklerini açıkladı.

Ülkelerdeki ilgili otoriteler, danışma da dahil olmak üzere rekabete aykırı davranışlara odaklanacaklarını belirtiler. Yaşanan aksaklıkların tüketiciler için çok daha yüksek navlun oranlarına ve daha pahalı ürünlere yol açmasından endişe duyduğunu belirten Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) başkanı Rod Sims, "Küresel navlun tedarik zinciri birçok yargı alanını içeren karmaşık bir ağdır, bu nedenle rekabete aykırı davranışları doğal olarak tespit etmek güçlü uluslararası ortaklıklar gerektirir. Covid-19, dünyanın şu anda yaşadığı tedarik zinciri aksamalarına neden oldu. Bu çalışma grubunun amacı, işletmelerin bu koşulları birlikte çalışmak ve fiyatları sabitlemek için bir örtü olarak kullanma girişimlerini tespit etmektir. Avustralya ticarete açık bir ekonomiye sahip ve bu çalışma grubundaki diğer uluslararası kuruluşlar gibi, küresel ticaret için güçlü rekabetçi pazarları korumaya çok büyük ilgi duyuyoruz." diyerek rekabeti kısıtlayan veya bozan herhangi bir davranışı belirlemek üzere istihbarat paylaşma sözü verdi.

Kaynak: Dünya Gazetesi