ABD Limanlarında gemi personeline ücretsiz Covid aşısı yapılıyor

ABD Limanlarında gemi personeline ücretsiz Covid aşısı yapılıyor

Long Beach ve Los Angeles Limanı'na gelen gemi mürettebatına ücretsiz olarak Covid-19 aşıları yapıldı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, gemi personellerine Covid-19'un yayılmasını önlemek amacıyla Covid-19 aşısı uygulanıyor.

Long Beach Limanı'ndan yapılan açıklamada 27 gemide bulunan 450 gemi mürettebatına tek doz Johnson & Johnson aşısı yapıldığı belirtildi.

San Pedro Körfezi'nde 29 gemiden yaklaşık 480 gemi personeline daha Covid-19 aşısı ücretsiz olarak uygulanacak.

Long Beach Limanı İcra Direktörü Mario Cordero: "Bu kişiler tedarik zincirinin önemli bir parçası ve tüm dünyayı dolaşıyorlar. Şehrimizin, dünyanın yükünü okyanuslar boyunca taşıyan gemilerde hizmet veren bu endüstriye yardımda bulunması harika bir olay." ifadelerini kullandı.

Long Beach Liman Komisyon Başkanı Frank Colonna ise: "Tedarik zinciri çalışanları en başından beri bu salgının ön saflarında yer alıyor. Mümkün olduğunca çok insanı aşılamamız gerekiyor ve bu hayati çalışmanın limanımızda gerçekleştiğini görmekten dolayı son derece mutluyuz." şeklinde konuştu.

Hollanda hükümeti de Haziran ayının ortasından itibaren ülkedeki bir dizi limanda ve Schiphol Havalimanı'nda 49.000 denizciye aşı yapılacağını duyurdu.

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF), geçtiğimiz hafta mürettebat değişikliği krizinin üçüncü kez kontrolden çıkmasını önlemek amacıyla gemi adamlarına küresel bir aşılama kampanyası yapılması çağrısında bulunmuştu.

Ülkemizde de Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER), gemi adamlarının aşılamada öncelikli gruba alınması gerektiğini bildiren bir açıklama yayınlamıştı.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM