Adil Karaismailoğlu: "Yeni bir çağın kapısını aralıyoruz"

Adil Karaismailoğlu: "Yeni bir çağın kapısını aralıyoruz"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Denizcilik Zirvesi'nin açılış konuşmasında birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

Tersane İstanbul'da gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren, Adil Karaismailoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Deniz taşımacılığı, küresel ekonominin bel kemiği hâline geldi. Deniz yolu taşımacılığı, diğer taşımacılıklardan daha ekonomik. Pandemi sürecinde yaşanan olumsuzluklarla birlikte denizciliğin önemini bir kez daha anladık.

Deniz ticaretinin sekteye uğramaması amacıyla IMO ülkemize tam destek verdi. Gemilerin sorunsuz şekilde ticarete devam edebilmesi için tüm tedbirler alındı. Denizler bizim kaderimizdir. Sektörümüzü küresel piyasada öne çıkaracak dev adımlar atmak istiyoruz. Denizciliği geleceğe taşıyacak adımlarla ülkemizin geleceğini inşa ediyoruz.

Türkiye’nin yıllardır süregelen altyapı problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Bu dev prestij projeleriyle vizyonumuzu genişletiyoruz. Denizciliğimizde kat ettiğimiz yolun farkındayız. Limanlarımıza verdiğimiz önem ile birlikte deniz taşımacılığındaki yükselişimizi göreceğiz.

Ülkemiz gemi insanı yetiştirme konusuna da çok büyük önem veriyor. Uluslararası arenada istihdam sağlama hedefimiz devam ediyor. Denizciliğimin can güvenliğini sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Arama Kurtarma çalışmalarımızı, ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak için genişlettik. Dünya deniz taşımacılığına yeni bir soluk getirecek Kanal İstanbul’un temelini attık. Bu proje ile yeni bir çağın kapısını aralıyoruz.

Gemi trafiğinin getirdiği seyir zorluğu apaçık ortada. Boğazdaki yaşanan kazaları görüyoruz. İstanbul Boğazı’na alternatif bir çalışmanın gereği gün gibi ortadadır. Kanal İstanbul, İstanbul Boğazı’ndan daha güvenli olacaktır.

Kanal İstanbul ile Türkiye’nin stratejik önemi artacak. Dünya’yı Türkiye’ye bağlayacak. Türkiye önündeki tüm engellere rağmen büyüyor. Küresel problemlere göz yummayarak, gerekli adımları atarak büyüyor. Dünya’nın gıpta ile baktığı projeler gerçekleştirerek büyüyor. Düzenlemiş olduğumuz bu zirvenin hepinize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Kaynak: TURKDENİZ.COM