AHIRKAPI DEMİR BÖLGESİ’NDE İKİ DÖKME YÜK GEMİSİ ÇATIŞTI

İstanbul’da Ahırkapı demir Bölgesi’nde iki gemi çatıştı. Gemilerden birinin tahıl koridorunu kullanarak Ukrayna’ya gitmek için bekleyen CHRISTINA B olduğu öğrenildi.

Ahırkapı Demir Bölgesi’nde iki yük gemisi çatıştı.

İstanbul’dan Ürdün’ün Akabe Limanı’na gitmek için bekleyen AMIS WISDOM VI isimli dökme yük gemisi, B Bölgesinde demirden çıkarken Tahıl Koridorunu kullanmak için bölgede heyet gelmesini bekleyen CHRISTINA B isimli bir başka dökme yük gemisi ile çatıştı.

Her iki gemide de maddi hasar olduğu öğrenildi.

CHRISTINA B isimli dökme yük gemisinin gövdesinde göçükler oluşurken; yaşam mahalinin altında delikler ve yırtıklar olduğu ifade edildi. 

AMIS WISDOM 6’da ise iskele baş omuzluk kısmında ezilme ve 1-2 no’lu ambar arası borda sacında göçükler meydana geldi.

Türk Deniz Medya'nın edindiği bilgilere göre; Ahırkapı Demir Bölgesi’nde çatışan gemilerden CHRISTINA B; Şangay’dan İstanbul’a gelmiş ve Ukrayna’ya sefer için Müşterek Koordinasyon Merkezi’nden denetleme için gelecek heyeti bekliyordu.

2007 yılında inşa edilen ve Panama bayrağı taşıyan gemi, 77053 DWT kapasite ile 225 metre uzunluk ve 32.26 metre genişliğe sahip.

Panama bayraklı AMIS WISDOM VI  ise 2011 yılında inşa edildi. 61456 DWT kapasiteye sahip olan dökme yük gemisi, 199.98 metre uzunluğunda ve 32.24 metre genişliğinde…

KAYNAK: TURKDENİZ.COM