Antarktika'ya Türk üssünün 2023'te kurulması hedefleniyor

Antarktika'ya Türk üssünün 2023'te kurulması hedefleniyor

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 2017'den bu yana İstanbul'dan 14 bin kilometre uzaklıkta sürdürülen çalışmalar meyvelerini veriyor.

Horseshoe Adası'nda 2019'da kurulan geçici üssün kalıcı hale gelmesi için faaliyetler ivme kazandı.Türkiye'nin 'gezegenin kara kutusu' olarak nitelendiren Antarktika'da bilimsel araştırmalarının sürdürülmesi noktasında önem taşıyan kalıcı üssün kurulması için gerekli olan detaylı çevresel etki değerlendirme raporu hazırlanıyor. Kıtadaki kalıcı Türk üssünün 2023'te kurulması hedefleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsünde Türkiye'nin danışman ülke statüsüne geçerek Antarktika'da Türk bilim üssünün kurulması için çalışmalar sürüyor.

4 seferle binlerce kilometre mesafede bilimsel araştırma yapabildiğini dünyaya kanıtlayan Türkiye bilimsel literatüre de önemli katkı sundu.

70'ten fazla bilim insanı, araştırmacı ve uzmana bilimsel çalışma yapma olanağı veren seferler sonrasında 50'ye yakın bilimsel makale yayınlandı.

Uzaklık ve lojistik imkanların sınırlı olmasına rağmen Türkiye, Antarktika'ya 40 tonluk bilimsel ekipman, gıda ve yaşam malzemesi ulaştırmayı başardı.

Antarktika, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2016 yılındaki Şili ziyareti ile birlikte Türkiye'nin gündemine girdi.

Ziyaretin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile 2017 Beyaz Kıta'ya bilimsel seferler düzenlenmeye başlandı.

Antarktika'ya düzenlenen son seferde araştırmalar sırasında çekilen 135 saatlik ham görüntüler 57 dakikalık bir belgesele dönüştürülmüştü.

Kaynak: Sabah