Av. Selçuk Esenyel, kaçırılan denizcilerimiz ile ilgili Turkdeniz.com'a açıklamalarda bulundu

Av. Selçuk Esenyel, kaçırılan denizcilerimiz ile ilgili Turkdeniz.com'a açıklamalarda bulundu

Deniz Hukukçusu Selçuk Esenyel, Gine Körfezi'nde MV Mozart gemisinden kaçırılan 15 Türk mürettebat ile ilgili Turkdeniz.com'un sorularını cevapladı.

Baskın sırasında hayatını kaybeden Farman ismayilov için başsağlığı dileyen Av. Selçuk Esenyel, bundan sonraki muhtemel süreç hakkında açıklamalarda bulundu. 

Av. Selçuk Esenyel: "MV Mozart gemisi Gabon'un Gentil Limanı'na demirledi. Bölgede bulunan Türk bürokratlar önce gemide bulunan personelimizin sağlık durumu ile ilgilenecek. Gemide ölüm olayı yaşandığı için yerel yetkililer de olaya müdahil olacaktır. Daha önceki tecrübelerimize dayanarak iki - üç gün içinde deniz haydutları firma ile irtibata geçecektir. Bunun nedeni hem firma hem aileler üzerinde olumsuz baskı oluşturmaktır. Bunun ardından korsanlar denizcilerimiz için fidye isteyeceklerdir. Ardından denizcilerin sağlık durumlarının iyi olduğunun garantisinin istenmesi ve istenen miktarda pazarlık yapılması süreci, paranın nereye ve ne şekilde teslim edileceği gibi görüşmeler olacaktır. Daha önceki tecrübelerimize dayanarak bu süreç üç hafta kadar devam edecek diyebiliriz. Daha kısa sürmesini umarız ancak denizcilerimizin teslim alınması, alındığı bölgedeki resmi prosedürler gibi işlemlerin ardından denizcilerimiz 3-4 hafta sonra ailelerine kavuşacak diyebiliriz. Şimdi yapmamız gerek gemideki personelimizin sağlık durumlarının iyi olduğundan emin olmak ve resmi makamlarımızın bu konudaki girişimlerini takip etmek olacaktır." ifadelerini kullandı.

TURKDENİZ.COM