Avrupalı armatörler; Gine Körfezi'ndeki korsan saldırılarından dolayı endişeli

Avrupalı armatörler; Gine Körfezi'ndeki korsan saldırılarından dolayı endişeli

Deniz taşımacılığı sektörü Gine Körfezi'nde ticari gemilere yapılan silahlı saldırılardaki süregelen artıştan dolayı endişe duyuyor.

 Koordineli Deniz Gücü Varlığı (Coordinated Maritime Presence – CMP) konseptinin başlatılması ile birlikte Avrupa Birliği, bölgede artış gösteren deniz haydutluğu sorununa çözüm bulmak amacıyla kıyı devletleri ile birlikte çalışmalar yürüterek üye ülkelerin bölgedeki kaynaklarını bir araya getirmek ve koordine etmek üzere olumlu bir adım attı. Fakat bölgeden geçen gemilerin ve gemi personelinin emniyetini sağlamak için başka çalışmaların da yürütülmesi gerekiyor.

Bölgeden geçiş yapan gemilere yönelik yapılan şiddet içeren saldırıların ve fidye almak amacıyla kaçırılan gemi insanlarının sayısında son yıllarda ciddi bir artış yaşandı. Yapılan saldırılar sonucunda insanların hayatlarını kaybetmesi, yerel ve uluslararası yetkililerin bu konuda girişimlerde bulunmasını gerektiriyor.

Avrupalı armatörler, devam eden birçok kapasite geliştirme projesi de dahil olmak üzere bölgedeki güvenliğin sağlanması için Avrupa Birliği tarafından gösterilen çabaları destekliyor.

Avrupa Topluluğu Armatörler Birliği (ECSA) Genel Sekreteri Martin Dorsman konuyla ilgili olarak: "Koordineli Deniz Gücü Varlığı, sonraki eylemlere yönelik önemli bir adım ve dayanaktır. Bölgede gerçekleştirilen Avrupa ve uluslararası deniz taşımacılığına pratik faydalar sağlamak amacıyla söz konusu konseptin uygulanmasını desteklemekteyiz. Özellikle, Koordineli Deniz Gücü Varlığı konsepti için hava ve deniz varlıkları teslim eden AB Üye Devletlerine teşekkürlerimizi iletmekte ve bu tehlikenin en kısa sürede ortadan kaldırılması için diğer devletlere de çağrı yapmaktayız." ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıllarda Doğu Afrika'da deniz haydutluğunu başarılı bir şekilde azaltan Atalanta Operasyonu gibi girişimler ile deniz haydutluğu sorununun ele alınması konusunda öncülük yapmıştı. Koordineli Deniz Gücü Varlığı kapsamında Batı Afrika'daki güvenlik sorununa çözüm bulmak amacıyla gelişim aşamasında olan kapasite geliştirme projelerinin yanı sıra bölgesel deniz güvenliği iş birliğinin sağlanması amacıyla Yaoundé Architecture'ı destekleyen Avrupa Birliği'nin bu husustaki politik bağlılığı da önemli bir konudur. Denizcilik sektörü, kıyı devletleri ve diğer uluslararası partnerler ile ortak çalışmalar yürütülerek deniz haydutluğunun çözümü konusunda daha geniş kapsamlı bir çözümün parçası olabilecek Koordineli Deniz Gücü Varlığı kapsamında muhtemel gelişmeleri destekliyor.

Avrupalı armatörlerin saldırılardan kaynaklanan risklerin azaltılması için üstlerine düşeni yapmaya devam edeceği ve örnek uygulamaları yerine getireceği, ancak Gine Körfezi'ndeki deniz haydutluğunun kaynağına inilmesi gerektiği için bu konuda hükümetlerin yoğun desteğine ihtiyaç bulunduğu belirtiliyor.

Martin Dorsman sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Pandemi ve gemi insanı değişim krizinin getirdiği fiziksel ve mental yorgunluğun yanı sıra Gine Körfezi'nde yaşanan deniz haydutluğundan kaynaklanan ölüm tehlikesi ve diğer tehlikelerden dolayı gemi insanlarımızın yoğun psikolojik stres altında olması kabul edilemez bir durumdur."

KAYNAK: TURKDENİZ.COM