AYHAN KIZILTAN: "EN BÜYÜK LİMANA SAHİBİZ AMA BİR LOJİSTİK MERKEZİMİZ YOK"

AYHAN KIZILTAN: "EN BÜYÜK LİMANA SAHİBİZ AMA BİR LOJİSTİK MERKEZİMİZ YOK"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, yarım kalan yatırımlar nedeniyle de kentin lojistik potansiyelinin yeterince değerlendirilemediğini kaydetti.

 
Türkiye’nin en büyük lojistik kentlerinden biri olan Mersin’de hala modern bir lojistik köyün olmadığına dikkat çeken Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, yarım kalan yatırımlar nedeniyle de kentin lojistik potansiyelinin yeterince değerlendirilemediğini kaydetti. İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük dış ticaret kenti olan Mersin’in, Türkiye’nin en büyük limanına sahip olduğunu anımsatan Ayhan Kızıltan, bunun lojistik köy ile desteklenmesi gerektiğini ileterek “Lojistik köy demek özellikle uluslararası taşımacılık kalitesinin artması, zaman ve maliyet avantajı demek, rekabetçi olmak demek” dedi.


Günümüz ekonomi dünyasında artık ucuz iş gücü gibi avantajların önemini yitirdiğini ifade eden MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, yeni dünyada rekabeti sağlayan en önemli unsurlardan birinin lojistik maliyetler olduğunu belirtti. Modern anlamda planlanıp hayata geçirilecek bir lojistik köyün ise lojistik maliyetlere yüzde 10 ile yüzde 20 arasında avantaj sağladığına dikkat çeken Başkan Kızıltan, “Doğru bir diyalog sağlanmadan, yerel dinamiklerin bu talepleri yok sayılarak hayata geçmeyen lojistik köy projesinin en çok kime zararı dokunuyor? Elbette tüm üreticilerimize ve ihracatçılarımıza. Yine Mersin Nakliyeciler Sitesi’nin ve garajının da daha uygun bir yere taşınması adına sektör imar planları ve yer tahsisi anlamında kent dinamiklerinin ve ilgili devlet kurumlarının uyum içinde çalışmasını bekliyor” diye belirtti.

Kaynak: Dünya Gazetesi