BARBAROS SONDAJ GEMİSİ TEKRAR AKDENİZ'E GİDİYOR

BARBAROS SONDAJ GEMİSİ TEKRAR AKDENİZ'E GİDİYOR

TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin “Karadeniz’de işler planlandığı gibi gidiyor” dedi, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin yeniden Akdeniz’de çalışacağını açıkladı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, karada ve denizdeki arama faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını belirtti. TPAO’nun Akdeniz’de yeni bir konsept ile arama yaptığını kaydeden Bilgin, şu anda tuz üstü aramacılığı yaptıklarını, ardından da tuz altı yapılar için tekrar daha derin hedeflere yöneleceklerini söyledi.

Abdülhamid Han Akdeniz’e...

Adım adım, hafta hafta, gün gün, nerede ne yapacaklarını planladıklarını kaydeden Melih Han Bilgin, “O planın gerekliliklerin yapıyoruz” şeklinde konuştu. Sondaj gemilerinin en güçlüsü olarak nitelendirdiği Abdülhamid Han’ın bakım çalışmaları için Taşucu açıklarında demirlediğini hatırlatan Bilgin, “Hazırlıklar tamamlanmak üzere. Önümüzdeki günlerde yeniden demir alacak. Yeni görev yerinin de Akdeniz olması planlanıyor” şeklinde konuştu.

Çaycuma-1’de testler bitmek üzere

Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’deki Çaycuma-1’de kuyu sondaj derinliğine ulaştığını belirten TPAO Genel Müdürü, “Test çalışmalarını bu hafta içinde tamamlayacağız” dedi. Sismik araştırma gemilerinden birinin Karadeniz’de, diğerinin Akdeniz’de çalıştığını belirten Bilgin “Adeta Mavi Vatan’ın röntgenini çekiyoruz. Karış karış araştırma, arama politikamız sürüyor” bilgisini verdi.

Yeni kuyu 207’ye yükselecek

Genel Müdür Melih Han Bilgin, TPAO’nın sadece denizde değil, karada da yoğun çalışmalar yürüttüğünü ve başarılı sonuçlar elde ettiğini anlattı. Bilgin şöyle dedi: “Cumhuriyet tarihinin en yüksek sondaj sayısına ulaştık. Bu yıl 55’i üretim olmak üzere, 150 kuyu açtık. Gelecek yıl bu rekorumuzu yenileyeceğiz. Hedefimiz 2023’te 73’ü üretim olmak üzere 207 kuyu açmak.”

Son yılların büyük keşiflerinden...

Karada sondajlarının meyvelerini de topladıklarını belirten Bilgin, “Örneğin, dünya genelinde son yılların en büyük keşiflerinden biri olan Şehit Esma Çevik sahası. Burada günlük ortalama 1.100 varil üretim yapıyoruz. Terörden arındırılmış bölgelerde çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ekonomim.com