Çevresel Gemi Endeksi ile gemi kaynaklı emisyonların azaltılması hedefleniyor 

Çevresel Gemi Endeksi ile gemi kaynaklı emisyonların azaltılması hedefleniyor 

IMO tarafından desteklenen ve 2011 yılından bu yana hizmet veren Çevresel Gemi Endeksi ile daha temiz bir çevre hedefleniyor.

Çevresel Gemi Endeksi (ESI), Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), Çevresel Gemi Endeksi'nin mevcut emisyon standartlarının gerektirdiğinden daha iyi hava emisyonlarını azaltmada daha iyi performans gösteren açık deniz gemilerini tanımlıyor. Çevresel Gemi Endeksi, bir gemi tarafından salınan nitrojen oksit (NOX), sülfür oksit (SOX) miktarını değerlendiriyor ve geminin sera gazı emisyonu hakkında bir raporlama şeması içeriyor. Çevresel Gemi Endeksi, gemilerin çevresel performansının iyi bir göstergesi ve genel olarak daha temiz gemilerin belirlenmesine yardımcı oluyor. Deniz taşımacılığındaki tüm paydaşlar, Çevresel Gemi Endeksi'ni çevresel performanslarını iyileştirmek ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak kullanabiliyor. Endekse şimdiye kadar 8.426 gemi ve 58 gemi kayıt oldu.

Endekse en fazla Norveç Limanları kayıt oldu. Norveç'ten 11 liman Çevresel Gemi Endeksi'ne kaydı bulunuyor.

1 Ocak 2011 tarihinde başlayan Çevresel Gemi Endeksi'ni 2018 yılının Mart ayından bu yana BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi kapsamında Dünya Limanları Sürdürülebilirlik Programı (WPSP) tarafından da destekliyor.

Proje ile tedarik zincirinin sürdürülebilirliği ve gemilerden kaynaklanan emisyonların azaltılması hedefleniyor. 

KAYNAK: TURKDENİZCOM