COVİD-19 VAKALARININ ARTTIĞI ABD DONANMASINA AİT USS MİLWAUKEE, GUANTANAMO KÖRFEZİ'NDE MAHSUR KALDI

COVİD-19 VAKALARININ ARTTIĞI ABD DONANMASINA AİT USS MİLWAUKEE, GUANTANAMO KÖRFEZİ'NDE MAHSUR KALDI

Mürettebatın tamamı aşılanmış olsa bile hastalığa yakalanan bazı kişiler hafif semptomlar gösteriyor

USS Milwaukee'deki Kovid-19 salgını, gemiyi Guantanamo Körfezi Deniz Üssü'ndeki limanda mahsur kalmak zorunda bıraktı.

105 kişilik mürettebatın sayısı açıklanmayan bir kısmının Kovid-19 testi pozitif çıktı ve bu kişiler mürettebatın geri kalanından izole edildi.

ABD Donanması'nın açıklamasında, mürettebatın tüm aşılarını yaptırdığı ve birkaç denizcinin hafif semptomlar gösterdiği belirtildi.

Donanma sözcüsü, takviye aşılarının henüz donanma personeli için zorunlu hale getirilmediğini ama önerildiğini de ekledi.

Freedom sınıfı savaş gemisinin komutanlarıysa gemide maske takma zorunluluğu getirdi.

Geminin limanda ne kadar kalmak zorunda olacağı henüz bilinmiyor.

USS Milwaukee, Florida eyaletindeki Mayport'ta yer alan ana üssünden, ABD 4. Filo harekat bölgesine mevzilenme planını yerine getirmek için 14 Aralık'ta ayrılmıştı.

Geminin yola çıkışının duyurulduğu basın açıklamasında, USS Milwaukee'nin Karayipler'de uyuşturucu kaçakçılığına karşı düzenlenen operasyonlara destek sağlayacağı belirtilmişti.

Nisan 2020'de Pasifik Okyanusu'nda devriye gezen USS Theodore Roosevelt'in 600 mürettebatına da Kovid-19 teşhisi konmuştu.

Geminin kaptanı Brett Crozier, mürettebatının tedavi için karaya çıkarılmasını istediği mektubunun medyaya sızdırılmasının ardından görevden alınmıştı.

Crozier daha sonra göreve iade edilmişti.

Kaynak: Independent Türkçe