COVİD NEDENİYLE SAĞLIK SİSTEMİNİN 10 GÜN İÇİNDE ÇÖKMESİ BEKLENEN MİSSİSSİPİ ASKERİ HASTANE GEMİSİ TALEP ETTİ

COVİD NEDENİYLE SAĞLIK SİSTEMİNİN 10 GÜN İÇİNDE ÇÖKMESİ BEKLENEN MİSSİSSİPİ ASKERİ HASTANE GEMİSİ TALEP ETTİ

Mississippi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı sistemin 10 gün içinde "çökeceğini" söyledi

ABD'nin Mississippi eyaletinde Kovid vakalarında sağlık sistemini çökme tehlikesiyle karşı karşıya bırakan artış, eyaleti Beyaz Saray'dan bir askeri hastane gemisi istemeye sevk etti.

Yetkililer eyaletin sağlık sisteminin koronavirüs vakalarındaki çarpıcı artışın yarattığı baskı nedeniyle önümüzdeki hafta çökebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Mississippi Sağlık Koruma Direktörü Jim Craig, eyaletin federal yönetimden tıpkı 2020'de pandeminin başlangıcında New York şehrindeki hastaları tedavi eden USNS Comfort gibi bir hastane gemi göndermesini istediğini söyledi.

Craig şu ifadeleri kullandı: "Bunu kaynak talebinde bulunarak yapıyorsunuz. Bu yüzden USNS Comfort'un ve/veya kaynaklarının... nasıl gelip Mississippi eyaletinde yardım sağlayabileceği hakkında bilgi istedik"

Mississippi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı LouAnn Woodward, çarşamba günü yaptığı açıklamada tıbbi tesislerinin 26'sı çocuk 127 Kovid hastasını tedavi ettiğini söyledi.

Ayrıca hastalarının yüzde 90'ının aşısız olduğunu belirtti.

Woodward, “Mevcut gidişat devam ederse, Mississippi'nin hastane sistemi önümüzdeki 5 ila 7 veya 10 gün içinde çökecek” dedi.

The Washington Post'a göre Mississippi, geçen hafta günde ortalama iki bin 700 yeni Kovid-19 enfeksiyonu kaydetmişti, bu da bir haftada yüzde 54'lük bir artışa denk geliyor.

Perşembe günüyse sağlık yetkilileri 4 bin 400'den fazla yeni vaka ve 20 ölüm bildirdi.

Şu anda eyalette Kovid nedeniyle hastaneye kaldırılan bin 500'den fazla kişi var ve 400 yoğun bakım yatağında virüslü kişiler yatıyor.

Mevcut durum eyaletin pandemide gördüğü en kötü dönem olan geçen kıştan daha kötü.

Bin yatak ve 12 ameliyathaneye sahip USNS Comfort, geçen yıl pandeminin başlangıcında bir ay boyunca hastaların tedavisine yardımcı olmak için ülkenin virüsle ilk büyük savaş alanı olan New York'a konuşlandırılmıştı.

Nihayetinde Virginia eyaletine bağlı Norfolk kenti merkezli geminin mürettebatı, yüzde 70'inde Kovid görülen 180 hasta tedavi etmişti.

Mississippi'de 376 binden fazla Kovid vakası ve 7 bin 730 ölüm kaydedildi.

Kaynak: Independent Türkçe