"Deniz taşımacılığındaki en büyük zorluk; iklim değişikliğini ele almak olacak"

"Deniz taşımacılığındaki en büyük zorluk; iklim değişikliğini ele almak olacak"

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, denizcilik endüstrisi için en büyük zorluğun iklim değişikliğini ele almak olacağını söyledi.

Kitack Lim: "IMO, güvenliği sağlarken, çevre korumayı güçlendirirken ve siber güvenlik risklerini yönetirken gemiciliğin yaklaşan devrimi kucaklayabilmesini sağlamak için çalışıyor. Ancak, karşı karşıya kalacağımız en büyük zorluk iklim değişikliği." ifadelerini kullandı.

Denizcilik sektörünün geleceği adına da açıklamalarda bulunaan Kitack Lim: "IMO'nun Sera Gazı Stratejisinin iddialı karbondan arındırma hedeflerini karşılamak ve nihayetinde nakliyattan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını sonlandırmak için gemiciliğin enerji geçişini başlatma zamanı. Yeni teknolojiler, yeni yakıtlar ve yenilik hayati önem taşıyacak. Uygulanabilir seçenekler olarak kabul edilen hidrojen, amonyak ve biyoyakıtlar ile sıfır karbonlu deniz yakıtlarının geliştirilmesine yönelik araştırmalar devam etmektedir.Deniz ticareti dünya ekonomisi için çok önemlidir. Açıklandığı gibi, daha yeşil bir denizcilik endüstrisi geliştirmek için büyük ölçekte yapısal işbirliği gerekli olacaktır. Bu gerçekten sürdürülebilir geleceği sağlamak için hepimiz birlikte çalışmalıyız." şeklinde konuştu.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM