DENİZCİ KADINLAR, WISTA TÜRKİYE'NİN GELENEKSEL GALA YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

DENİZCİ KADINLAR, WISTA TÜRKİYE'NİN GELENEKSEL GALA YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

IMO’nun 18 Mayıs’ı ‘Denizcilikte Kadınlar Günü’ ilan etmesi münasebeti ile WISTA Türkiye tarafından gala yemeği düzenlendi.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından 18 Mayıs tarihini ‘Denizcilikte Kadınlar Günü’ ilan etmesi çerçevesinde WISTA Türkiye tarafından gala yemeği organize edildi.

Yapılan etkinlik; denizcilik sektöründe çalışan kadınlar, WISTA Türkiye üyeleri ve sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan WISTA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Selek; WISTA International ve WISTA Türkiye’nin çalışmaları ile sektördeki kadınlara verdikleri desteklerden bahsederek şu ifadeleri kullandı: 

“Geçen sene WISTA INTERNATIONAL Yönetim Kurulu’na seçilerek Orta Doğu ve Asya Pasifik Bölgesi’nden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldım ve şu anda 55 ülkede var olan WISTA ailesine Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve İsrail de katılma yolunda. Üye sayımız 4000’i aştı. WISTA’nın IMO’daki danışman statüsünün 18 Mayıs’ı denizcilikteki kadınlara kazandırmadaki rolü de çok büyük. Bugünün anlam ve önemine binaen; IMO ile iş birliği anlaşmamız kapsamında 2021 yılında başlanan Denizcilikteki Kadınlar Survey Raporu da yayınlandı. Kısacası; birlikten kuvvet doğuyor. Amacımız da bu…"

"AMACIMIZ HER ALANDA KADINLARIN İSTİHDAM ŞARTLARININ ERKEKLER İLE AYNI OLMASI"

"18 Mayıs Denizcilikteki Kadınlar Günü teması; IMO tarafından, Training, Visibility and Recognition yani; Eğitim, Görünürlük ve Tanıma olarak açıklandı. Denizciliğin her alanında çalışan kadınlar için engellerden arınmış bir çalışma ortamı yaratmak ana hedef olarak tanımlanmış. Biz Türkiye’de bu alanda çalışan tüm kadınlarımızın görünür olduğunu; eğitimli olduğunu ve kabul edildiğini biliyoruz ve aksini düşünmüyoruz ve kabul etmiyoruz. Amacımız bunun sürdürülebilir olması ve bu alanda ve her alanda kadınların istihdam şartlarının da erkekler ile aynı olması. Özellikle; ücret eşitsizliğinin asla gündemde olmadığı bir çalışma hayatını amaçlıyoruz."

WISTA Türkiye olarak, 13 yıldır eğitim desteği veriyoruz. Her sene bu yemeğimizi aslında denizcilik fakültelerinde okuyan kız öğrencilerimiz için burs fonu olarak düzenliyoruz. Kızlarımıza arkalarında olduğumuzu hissettirmeye vesile olan Deniz Ticaret Odamıza, tüm sponsorlarımıza, destekçilerimize ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.”

Etkinliğe uzaktan bağlantı ile katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Şadan Kaptanoğlu da; WISTA Türkiye’nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek Denizcilikte Kadınlar Günü’nü kutladığını dile getirdi.

Daha sonra söz alan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran: “WISTA Türkiye; denizcilik sektöründe başarılı faaliyetlerini takdirle takip ettiğimiz, her zaman destek vermeye çalıştığımız güçlü ve çok değerli bir sivil toplum kuruluşumuz. Tertip edilen yemeğin tarih açısından da ayrıca büyük bir önemi var. IMO’nun geçen yıl Kasım ayında gerçekleştirdiği toplantısında 18 Mayıs tarihinin denizcilik sektöründe çalışan kadınlar için her yıl uluslararası bir gün olarak kutlanmasına ilişkin verdiği karar, IMO Meclisi tarafından bir ay sonra Aralık ayında kabul edilerek resmileşti. Böylece; 18 Mayıs Denizcilikteki Kadınlar Günü vesilesiyle denizcilik sektöründe kadın çalışanların işe alımı, işe devamlılığı ve sürdürülebilir istihdamı teşvik edilirken Birleşmiş Milletler 5 Numaralı Kalkınma Amacı olan cinsiyet eşitliğine dair IMO’nun taahhüdünün güçlendirilmesi hedefliyor. Ve sektördeki cinsiyet dengesizliğini ele alacak çalışmaların desteklenmesi amaçlanıyor.” dedi. 

Sektörde çalışan kadın sayısının artmasının kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Tamer Kıran: “Günümüzde daha önceleri tamamen erkekler tarafından yapılmış birçok işte artık kadınları da görmeye başladığımızı sevinçle müşahede ediyoruz. Erkekler için bile zor mesleklerden biri sayılan denizcilikte gemiler başta olmak üzere birçok alanda fiilen çalışan kadınlarımızın sayısının gittikçe artmasını fevkalade sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyorum.” ifadelerini kullandı.

"EĞİTİMLİ VE ÖZ GÜVENİ YÜKSEK KADINLARIMIZA HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA İHTİYAÇ DUYMAKTAYIZ"

Tamer Kıran konuşmasını şu ifadeler ile tamamladı: “Dünyanın baş döndürücü bir hızla gelişip değiştiği bir dönemden geçiyoruz. Artık önümüzde hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı, kuralların yeniden yazıldığı bir dünya bizi bekliyor. Bu hızlı değişimden denizcilik sektörü de önemli ölçüde payını alıyor. Deniz taşımacılığı, gemi teknolojileri, yeni yakıtlar kısacası denizcilik yeniden kurgulanıyor. Teknolojik olarak hızla gelişen, dijitalleşen denizcilik sektöründen gelecekte kendi kendini idare edebilen otonom, yapay zeka ile donatılmış gemiler denizlerdeki yerlerini alacak. Artık; donanım, teknolojiye hakimiyet en büyük güç haline gelecek. Kadının işgücüne katılamadığı bir ülkenin kalkınmasından bahsetmek mümkün değildir. Bedenin ve kas gücünün değil; aklın, fikrin ve düşüncenin öne çıktığı bir dönemden geçerken, eğitimli ve öz güveni yüksek kadınlarımıza her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktayız. Ülkemizin denizlerle çevrili çok önemli coğrafi konumu dikkate alındığında denizyolu taşımacılığı sistemi, limanlar, tersaneler, deniz turizmi ile denizcilik sektörü çok geniş hizmet alanlarında istihdam yaratıyor. Bu konuda kadın erkek bağlamından cinsiyet temelli ayrımcılıktan ziyade, toplumsal cinsiyet eşitliği bilinci içerisinde kadınların liyakatli yönetici ve personel yönleriyle ele alınmasının daha doğru olacağını değerlendiriyorum. Bu bakımdan kadınların bilgi ve becerileriyle sektörümüzde gelecekte daha güçlü bir şekilde yerlerini alacaklarına inancım tamdır. 

"ÖRNEK BAŞARILARIYLA ADINDAN SÖZ ETTİREN GENÇ NESİLLERE IŞIK TUTAN KADINLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ"

Erkek ve kadın denizciler arasında fırsat eşitliği konusunda bazı iyileştirmeler olmakla birlikte henüz arzu edilen seviyeye ulaşılamamasına rağmen sektörümüzde örnek başarılarıyla adından söz ettiren genç nesillere ışık tutan kadınlarımızla gurur duyuyoruz. Sektörümüzde yöneticilikten gemi kaptanlığına birçok alanda çok sayıda kadının başarıyla görev yaptıklarını görüyoruz. Kadınlarımızın zorluklardan yılmadan kararlı bir şekilde görevlerini sürdürmelerinin denizcilik mesleğini çok daha ileri götüreceğine yürekten inanıyorum. 18 Mayıs Denizcilikteki Kadınlar Günü vesilesiyle denizcilik sektöründe emekleriyle varlık gösteren tüm kadınları kutluyorum.”

Tamer Kıran’a konuşmasının ardından plaket takdim edildi.

Gala yemeğine sponsor olan firmalara plaket takdim edilmesinin ardından etkinlik müzik dinletisi ile sona erdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM