Denizcilik endüstrisi hükümetleri 5 milyar dolarlık karbonsuzlaştırma fonu için harekete geçmeye çağırıyor

Denizcilik endüstrisi hükümetleri 5 milyar dolarlık karbonsuzlaştırma fonu için harekete geçmeye çağırıyor

BIMCO, CLIA, INTERCARGO, INTERFERRY, Uluslararası Deniz Ticaret Odası INTERTANKO, IPTA ve Dünya Denizcilik Konseyi bir basın açıklaması yayınlayarak 5 milyar dolarlık fon için adım atmaya çağırdı.

BIMCO, CLIA, INTERCARGO, INTERFERRY, Uluslararası Deniz Ticaret Odası INTERTANKO, IPTA ve Dünya Denizcilik Konseyi ortak bir basın açıklaması yayınlayarak 5 milyar dolarlık karbonsuzlaştırma fonu için hükümetleri harekete geçmeye davet etti.

Denizcilik sektörü; hükümetlerin iklim değişikliği ile mücadele kapsamında taahhüt ettiği 5 milyar dolar tutarındaki Ar-Ge fonu için adım atılmasını istiyor.

BIMCO, CLIA, INTERCARGO, INTERFERRY, Uluslararası Deniz Ticaret Odası INTERTANKO, IPTA ve Dünya Denizcilik Konseyi ortak bir basın açıklaması yayınlayarak hükümetleri Ar-Ge fonu için harekete geçmeye davet etti.

Fon; IMO tarafından denetlenecek Denizcilik Araştırma ve Geliştirme Kurulu (IMRB) tarafından yönetilecek.

5 milyar dolarlık Ar-Ge programı; denizcilik endüstrisinin karbondan arındırılmasına olanak sağlamak için hayati önem taşıyan sıfır emisyonlu teknolojilerin ve yakıtların geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesini hızlandırmak için kullanılacak.

IMO, ABD ve AB'nin önümüzdeki 30 yıl içinde sıfır emisyonlu nakliye çağrısı yapmasıyla birlikte, 2050 yılına kadar toplam nakliye emisyonlarını en az yüzde 50 oranında azaltmak için hedefler belirlemişti. Bu hedefin başarılı olabilmesi için 2030 yılına kadar okyanuslar arası sefer yapan sıfır karbonlu gemilere ihtiyaç var.

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim: “Ar-Ge programı için ülkelerden destek görmek cesaret verici. Somut düzenleyici ve teknolojik ilerleme adına daha fazla katılım gerekiyor. Başarısızlık bir seçenek değil. Finansmanı kullanmak için taahhüt verilmişti. İklimimiz ve gelecek nesiller adına bu finansman en kısa sürede kullanılmalı.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM