DÜNYA'DA İLK OLACAK... GÜNEŞ ENERJİSİ YELKENLİ ELEKTRİK MOTORLU YOLCU GEMİSİ KONSEPTİ ORTAYA ÇIKTI

DÜNYA'DA İLK OLACAK... GÜNEŞ ENERJİSİ YELKENLİ ELEKTRİK MOTORLU YOLCU GEMİSİ KONSEPTİ ORTAYA ÇIKTI

Norveçli Hurtigruten firması, geçtiğimiz gün türünün ilk örneği olan sıfır emisyonlu gemi planlarını açıkladı.

adscode

Fosil yakıtlara veda ederken artık taşıtlarda da elektrik kullanımı önemli oranda artmış durumda. Elektrikli otomobil ve motorsikletelerin başı çektiği sektörde artık uçak ve gemiler de elektrik gücünden faydalanmaya başlıyor. Bunun son örneği ise Norveçli Hurtigruten şirketinden geldi.

En verimli gemi ile tanışın

Hurtigruten, geçtiğimiz gün türünün ilk örneği olan sıfır emisyonlu gemi planlarını açıkladı. Elektrikle çalışan yolcu gemisinde, rüzgar ve güneşten gelen enerjiyi güçlü bataryalarda depolamak için üzerinde güneş panelleri bulunan yelkenler yer alıyor.

Şirketin sıfır emisyonlu ilk konsepti olan “Sea Zero”nun dünyanın enerji açısından en verimli yolcu gemisi olması bekleniyor. 2030’da yola çıkacak ilk elektrikli yolcu gemisi, gerçekten sıfır emisyonlu bir deneyim için deniz üzerindeyken rüzgar ve güneşten yararlanmak için sektörde birçok ilki de gerçekleştirecek.

Deniz üzerinde güneş enerjisinin yanı sıra rüzgardan da faydalanmak isteyen şirket yelken görevi gören hareketli panellere yer veriyor. Bu üç hareketli kanat, toplam rüzgar yüzeyi 750 m² olan 1500 m² güneş panelleri ile oluşturulmuş durumda.

Elektrikli güneş enerjisiyle çalışan yolcu gemisi konsepti, 135 metre uzunluğunda. 270 kabine sahip olan geminin 500 yolcuyu ağırlayacak şekilde tasarlandığı ifade ediliyor. Şirket şu anda, batarya üretimi, motor teknolojisi, gövde tasarımı ve enerji tüketimini azaltabilecek diğer sürdürülebilir uygulamalara odaklanmış durumda.

Hurtigruten ayrıca geminin toplam enerji kullanımının yüzde 50’sini oluşturan gemi içi otel operasyonlarının tüketimini azaltmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, yeni geliştirecekleri teknoloji ile mevcut modellere göre yüzde 50 enerji tasarrufu hedefliyor.

Hurtigruten Sea Zero konsepti henüz daha yolun başında. Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği elektrik motorlu geminin suyla buluşmasının ise 2030 yılını bulması bekleniyor. Peki siz gücünü güneş ve rüzgar panellerinden alacak olan bu gemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net