EMEKLİ TUĞGENERAL DR. NAİM BABÜROĞLU: "UKRAYNA, İKİ FİL (ABD-RUSYA) ARASINDA EZİLEN BİR ÇİM"

EMEKLİ TUĞGENERAL DR. NAİM BABÜROĞLU: "UKRAYNA, İKİ FİL (ABD-RUSYA) ARASINDA EZİLEN BİR ÇİM"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Meclis Toplantısında Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, ”JEOPOLİTİK GÜÇ MÜCADELESİNDE UKRAYNA GERGİNLİĞİ” başlıklı detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Meclis Toplantısında Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu gerçekleştirdiği sunumla bir konuşma yaptı.

"Savaş" kavramının tarihçesini detaylı şekilde anlatan Babüroğlu yaptığı konuşmada:

"Savaşı, hiçbir uygarlık anlayamadı. 5000 yıllık yazılı savaş tarihinde hiçbir savaş beklendiği gibi gitmedi. Ukrayna-Rus Savaşı'nı da böyle yorumlamak gerekiyor. Savaş tarihi, insanlık tarihinin kendisidir. İnsanoğlu, barış yüzü görür mü bilemeyiz.

Çok kutuplu bir dünya düzenine giriyoruz. Savaş stratejileri günden güne değişiyor. Günümüzde çıkan savaşlarda ölen sivil oranı %95. Günümüzdeki durumda başlangıca bakılırsa, Rusya'nın batısı NATO ülkeleriyle çevrildi. Ukrayna, NATO'nun ortağı. Barış için ortaklık çerçevesinde.

Batı ittifakına katılan bir Ukrayna, Rusya'yı bitirecekti. Savaş bu yüzden başladı. Rusya, Kiev'e girerek bir hata yaptı. Buradaki soru şu: ABD, neden yardımcı olmadı? Rusya'nın hedefi, Kiev'i ele geçirerek Moskova üzerinden yönetimi sağlamak. Ukrayna'nın denizle bağlantısını kesmek istiyor. Ukrayna, iki fil (ABD-RUSYA) arasında ezilen bir çim. Putin, için  geri adım şansı kalmadı. Bu durum Türkiye'yi ekonomik olarak maalesef etkileyecek. Çünkü Türkiye, bir Karadeniz ülkesi." ifadelerini kullandı.

Kaynak: TURKDENİZ.COM