EMTİA TRAFİĞİNİN ÖNEMLİ KAVŞAĞI KARADENİZ TIKANDI

EMTİA TRAFİĞİNİN ÖNEMLİ KAVŞAĞI KARADENİZ TIKANDI

Avrupa ve Asya'nın kavşağındaki emtia hareketinin ana arterlerinden biri olan Karadeniz, Ukrayna'daki çatışmalarla dünyanın odağına yerleşti.

Hem Rusya hem de Ukrayna küresel hububat, bitkisel yağ, çelik ve enerji ticaretinde ciddi ağırlığı olan ülkeler. Dolayısıyla sahip oldukları limanların kapanması ve gemi seferlerinin engellenmesi ayçiçek yağı, mısır ve buğday gibi ürünlerin fiyatlarının daha da yükselmesine neden olacak.

Avrupa ve Asya'nın kavşağındaki emtia hareketinin ana arterlerinden biri olan Karadeniz, Ukrayna'daki çatışmalarla dünyanın odağına yerleşti. Rusya’yı uluslararası finansal sistemden ve ekonomilerden izole etmeyi amaçlayan kapsamlı yaptırımların yürürlüğe konulması devam ederken, küresel emtia ticaretinin önemli bir geçiş yolu olan Karadeniz’den yapılan sevkiyatların kısmen durması hammadde fiyatlarının olumsuz etkiliyor. Rusya ile Batı arasında krizin derinleşmesinin emtia fiyatlarını daha da yükselteceği uyarısı yapılıyor.

Yarım düzine ülkenin kıyısı olan Karadeniz; enerji, çelik ve tarım ürünleri ticaretinde diğer birçok ülke için hayati öneme sahip. Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan'dan gelip Karadeniz’deki terminallerden dünyaya açılan petrol ürünleri gemileri hem doğuda hem batıda birçok ülkenin başlıca enerji kaynağı. Dünyanın ekmek sepeti olarak da bilinen bölgedeki limanlarından yılda on milyonlarca ton tahıl ve bitkisel yağ tedarik ediyor.

Ukrayna’da limanlar kapandı

Ancak Ukrayna’da limanlar ve hava sahası kapandı. Araştırmacı UkrAgroConsult'a göre, Ukrayna'nın güneybatı limanları Odessa, Pivdennyi, Mykolayiv ve Chornomorsk, tahıl ihracatının neredeyse yüzde 80'ini gerçekleştiriyor. Hem Rusya hem de Ukrayna küresel hububat ve bitkisel yağ ticaret akışında ciddi ağırlığı olan ülkeler ve sahip oldukları limanların kapanması ve gemi seferlerinin engellenmesiyle ayçiçek yağı, mısır ve buğday gibi emtia fiyatlarının yakın vadede daha da yükselmesi bekleniyor. yüksek tutması bekleniyor. Bunun yanında Ukrayna, Avrupa için önemli bir çelik kaynağı iken, Rusya dev bir metal üreticisi.

Goldman: Yükseliş sürecek

Goldman Sachs, Rusya'ya yönelik yaptırımlarının kısa vadede emtia fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden olacağını belirtiyor. Goldman Sachs, Rusya'nın önemli üreticilerden biri olduğu petrol, gaz, alüminyum, paladyum, nikel, buğday ve mısır fiyatlarında yükseliş beklediklerini vurguluyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi