ESL SHİPPİNG, ENERJİ TASARRUFLU ELEKTRİKLİ HİBRİT KOSTER FİLOSU SİPARİŞİ VERDİ

ESL SHİPPİNG, ENERJİ TASARRUFLU ELEKTRİKLİ HİBRİT KOSTER FİLOSU SİPARİŞİ VERDİ

Finlandiya merkezli denizcilik şirketi ESL Shipping'in yan kuruluşu olan AtoB@C Shipping AB, altı adet elektrikli hibrit koster filosu siparişi verdi.

5.350 DWT kapasiteye sahip olacak altı adet gemi, Hindistan'daki Chowgule and Company Private Limited Tersanesinde inşa edilecek.

Gemilerin ilkinin 2023 yılının ilk çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor. 

AtoB@C Shipping’in sipariş edilen gemi sayısını artırma seçeneği de bulunuyor.

Altı geminin toplam değerinin yaklaşık 70 milyon Euro olduğu kaydedildi.

ESL Shipping'e göre, yeni 1A buz sınıfı gemiler 90 metre uzunluğa, 16 metre genişliğe ve 6 metre drafta sahip olacak.

Taşınan kargo birimi başına yeni gemilerin karbondioksit de dahil olmak üzere sera gazı emisyonlarının, mevcut gemilere kıyasla neredeyse %50 oranında daha az olacağı açıklandı. Böylelikle inşa edilecek gemilerin boyut sınıflarında dünyanın en verimli gemileri haline gelmesi planlanıyor.

ESL Shipping Genel Müdürü ve AtoB@C Shipping Yönetim Kurulu Başkanı Mikki Koskinen verilen yeni gemi siparişleriyle ilgili açıklamasında: “Yeni, enerji verimli gemilere yatırım yapabilmekten çok memnunuz. Gemi yapımcısı Chowgule ve AtoB@C Shipping ile birlikte, nakliyeyi daha da çevre dostu hale getireceğiz” şeklinde konuştu.

AtoB@C Shipping'in filosu 3.000 ila 6.000 ton arasında değişen 35 gemiden oluşuyor. ESL Shipping ise 9.000-56.000 DWT kapasiteye sahip 16 gemilik bir filoya sahip…

KAYNAK: TURKDENİZ.COM