GEMİ YAKITINDA YENİ ALTERNATİF METANOL

GEMİ YAKITINDA YENİ ALTERNATİF METANOL

Deniz taşımacılığı firmaları IMO'nun 2050'ye kadar emisyonlarını yarı yarıya azaltma hedefini yakalayabilmeleri için alternatif yakıtlara yöneliyor.

Uluslararası deniz taşımacılığı sektöründen kaynaklanan sera gazı salınımlarının azaltılmasına yönelik Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) geçtiğimiz yıl açıkladığı hedefl eri tutturmak için alternatif yakıt arayışı var. LNG, biyoyakıtlar, hidrojen, elektrikli bataryalar, amonyak gibi birçok yakıt taşımacılık sektörünün seçenekleri arasında. Ancak endüstri kaynakları geleceğin yakıtının metanol olduğunu söylüyor. Sektör uzmanları metanol karışımlı yakıtın 2050 yılına kadar emisyonların azaltılmasında önemli rol oynayacağını savunurken, metanol kullanımına uygun gemilerin inşası hız kazanıyor.

Çift yakıtlı motorlarla güvenli kullanım

Kasım 2020'de Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) taşımacıların emisyonlarını 2050 yılına kadar 2008 seviyelerinden en az yüzde 50 azaltma ve sonrasında tamamen ortadan kaldırma hedefi ortaya koymuştu. Deniz taşımacılığı firmaları bu hedefi yakalayabilmeleri için çeşitli alternatif yakıtlara yöneliyor. 12. Uluslararası Fujairah Kuruyük & Akaryakıt Forumu’ndaki değerlendirmeler geleceğin yakıtı olarak metanole işaret ediyor. FueLNG genel müdürü Saunak Rai’nin paneldeki açıklamasına göre, gelecekte metanol karışımlı yakıtlar tercih edilecek. Piyasada halihazırda bir dizi güvenilir çift yakıtlı gemi motoru mevcut ve operatörlere değişen çevre düzenlemelerine ve yakıtlara erişime göre tepki vermeleri için ihtiyaç duydukları esnekliği sağlıyor. Çift yakıtlı motorlar, operatörlerin yeşil metanolü artık sanayi gazlarından veya doğal gazdan üretilen daha kolay temin edilebilen metanolle karıştırmasını sağlıyor. Bu da, MAN Energy Solutions'a göre, gemi sahiplerinin yenilenebilir metanol fiyatları düştükçe kademeli olarak buraya geçiş yapmalarına olanak sağlıyor. Dolayısıyla şirketlerin daha sonra yakıt sıkıntısı yaşama riski olmadan metanol motorlarına yatırım yapmalarının güvenli olduğu belirtiliyor. Kanadalı metanol üreticisi Methanex'in iş geliştirme direktörü Stuart McCall, metanolün bir kuru yük yakıtı olarak önemli emisyon tasarrufu sağladığını ve nakliye yakıtı olarak oldukça büyük talep oluşturabileceğini belirtiyor. Endüstri kaynakları, son dönemlerde yaptıkları açıklamalarda, metanolün bir deniz yakıtı olarak cazibesinin arttığını ve 2050 yılına kadar küresel yük gemisi yakıt karışımında "oldukça büyük bir rol" oynayacağına dikkat çekiyorlar.

Dev taşımacılık firması 8 adet metanollü gemi planlıyor

Kısa ve orta vadede de metanole yönelik olumlu talep oluşmaya başladı. AP Moller-Maersk'in karbon nötr metanolle çalışabilecek sekiz büyük okyanusa giden konteyner gemisi planladığını açıklaması, bunun iyi bir örneği olarak gösteriliyor. Ayrıca, Proman Stena Bulk'un ilk metanol çift yakıtlı orta menzilli tankeri olan 49.900 dwt Stena Pro Patria, daha fazla inşaasının devamı için suya indirildi. Gemi, 2022'nin ilk çeyreğinde Proman Stena Bulk'a teslim edilecek. Stena Pro Patria, Proman Stena Bulk tarafından sipariş edilen ve Guangzhou Shipyard International tarafından inşa edilen altı adet metanolle çalışan tankerin ilki. Diğer beşinin 2023 yılı sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Metanol Enstitüsü'nün COO'su Chris Chatterton, "Bu, önemli ölçüde net sera gazı azaltımı sağlayacak ve belirli limanlarda metanol bunkering kapasitesinin uygun bir şekilde oluşturulmasını gerektirecek son derece yenilikçi, kanıtlanmış bir teknolojiye yapılan stratejik bir yatırımdır" diyor.

Yarış otomobillerinde de kullanılıyor

Metanol yani metil alkol aslında halk arasında kötü bir izlenime sahip çünkü maliyetinin düşük olmasından dolayı yasadışı içki üretiminde kullanılır. Ancak parlama noktasının düşük olması nedeniyle iyi bir alternatif yakıt olarak bilinir. Bu nedenle yarış otomobillerinde kullanılır. Matenolün kullanıldığı bazı alanlar şunlardır:

■ Antifriz, çözücü, yakıt ve etanol için denatürant olarak kullanılır.
■ Biyodizel üretiminde faydalanılır
■ Polimer üretiminde çözücü olarak kullanılır.
■ Laboratuvar kimyasalıdır.
■ Metanol iyi bir alternatif yakıt kaynağıdır. Bunun sebebi parlama noktası düşüktür. Bu da hızlı yanmaya elverişli olması anlamına gelir. Bundan dolayı yarış araçlarında kullanılır.
■ Buharlaşma derecesinden kaynaklı motorların soğutulması için kullanılır.
■ Yapıştırıcılar ve dolgu macunlarının imalatında kullanılır.
■ Otomotiv bakım ürünlerinin imalatında kullanılır
■ Bazı tarım kimyasallarının imalatında kullanılır.
■ Elektrik ve elektronik ürünlerde yararlanılır.
■Metanol hava bakım ürünlerinin imalatında kullanılır.
■ Endüstriyel ortamlarda ve insan teması olmayacak alanlarda dezenfektan görevi görür.

Fiyatı rekor seviyeye yakın!

Çin dünyanın en büyük metanol üreticisi ve tüketicisi konumunda. Çin’de enerji krizinin üretimi baskılaması, ABD ve Avrupa’daki bazı fabrikalarda enerji darboğazı nedeniyle üretimin aksamasının yarattığı tedarik sıkıntısı metanol fiyatlarını yükseltiyor. Son bir yılda fiyatlar yüzde 20, yılbaşından bu yana yüzde 9.6 artarak CFD kontratları 2650 yuan/ton seviyesine geldi. Fiyatlar ekim ayında 4278 yuanla rekor seviyeye yükselmişti. Analistler, fiyat artışının tedarik endişesiyle devam edebileceğini öngörüyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi